Měna a ceny v ChorvatskuOhodnoťte článek, budeme rádi: 

kunaV Chorvatsku se platí měnou kuna (HRK). Za jedno euro dostanete zhruba něco přes 7 kun. Kurz se pobyhuje různě. Při nákupu kun na ještě doma v Česku je kurz přibližně za 1 kunu dáte asi 3,60 Kč.

Netřeba se však obávat, že by jste se bez kun nedostali k moři, i když si zrovna nestihnete v predovolenkovom spěchu zajít do banky. Na mnoha místech, jako i mýtnicích na dálnici se dá platit i eurem.

Nepříliš sympatickým zvykem, či přivítáním od chorvatských pracovníků stanovišť na výběr mýtného jsou „omyly“ při vydávání. Pokud platíte eurem, vydají vám v kunách, což je běžný postup. Sledujte však důkladně na světelné tabulce kolik kun by vám měli vrátit. Důvěřivý a často i vyčerpaný šofér vezme, co mu tak říkajíc „nasypou do ruky“, z vlastní zkušenosti však doporučujeme zvýšenou ostražitost. Nechceme vás však strašit, Chorvati jsou obecně přátelští, otevření a pohostinní lidé. Ostatně, co cesta, to jiné zážitky, pevně věříme, že vás potkají pouze ty přijemné.

Když máte v oblibě stravovat se na dovolené v místních restauracích, nakupujte čerstvé potraviny v lokálních obchůdcích, budou vás tam čekat ceny srovnatelné s těmi našimi. Litr mléka si opatříte za přibližně 6 kun (kn), pecen chleba za stejnou cenu. Za kilo rýže zaplatíte 10 kn, podobně jako za jablka, pomeranče, či rajčata. Krabičku cigaret si koupíte za 23 kn a láhev vína od 35 kn.

Doprava v Chorvatsku je o něco dražší než u nás. Jednosměrný lístek ve spojích místní dopravy stojí přibližně 12 kn, nástupní sazba v taxi 15 kn a 1 km jízdy taxíkem přibližně 5 kn. Cena pohonných hmot, konkrétně benzínu, se pohybuje kolem 10,90 kn za litr.

Kuna je chorvatskou měnou od roku 1994 a její dílčí jednotkou je lípa (1 kuna = 100 líp). Do té doby se byl národní měnou chorvatský dinár. Měna dostala svůj název od zvířátka kuna, jelikož její kožešina byla ve středověkém obchodě známou měrnou jednotkou. Lípa je podobně jako v češtině název tradičního chorvatského stromu. Chorvatské drobné kovové mince, lípy, se vydávají v hodnotách 5, 10, 20 a 50 líp a 1, 2, 5 kun. Bankovky v hodnotě 5, 10, 20, 100, 200, 500 a 1000 kun.

MAPA: Chorvatsko

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.