Měna a ceny v TuniskuMěna a ceny v Tunisku 4.50/5 (90.00%) 4 votes
Typický bazar v Tunisku...

Typický bazar v Tunisku…

V Tunisku je levně. Nejen, že se Tunisko stalo přístupnou destinací pro většinu lidí, ale ještě si zde můžete také výhodně nakoupit. Vůbec nejdražší na cestě do Tuniska je letenka. Když ke katalogové „letní“ ceně připočtete různé poplatky a pojištění, klidně se dostanete na neuvěřitelnou cenu 500 € na osobu při ubytování v hotelu s polopenzí. Tunisko je zkrátka jednou z nejdostupnějších zahraničních dovolených u moře!

Měna v Tunisku

Oficiální měnou je tuniský dinár (TND). Dinár se dělí na 1000 millimů. Bankovky mají hodnotu 5, 10, 20 a 30 TND. Mincí je mnohem více a těžko se od sebe rozeznávají. Mají hodnoty 1 TND a 500, 200, 100, 50, 20, 10 a 5 millimů.
Při cestě domů však buďte opatrní, dovoz a vývoz tuniských dinárů je zakázán! Své peníze (nejlépe eura nebo dolary) si na tuniskou měnu můžete směnit až v Tunisku. Pokud si vyměníte více dinárů než kolik jste schopni utratit, lze je vyměnit při odletu ze země proti předložení dokladu o výměně peněz v bance nebo ve směnárně. Doklady o výměně peněz si vždy schovávejte. Přesto je však zákaz vývozu dinárů i pastí na turisty. Čistě z psychologického hlediska vás totiž nutí utratit všechny dináry, které máte před odletem ze země. Proto den před odletem většina turistů bere tuniské trhy útokem.

V hotelích a některých restauracích lze platit také platebními kartami, jako je Eurocard, Mastercard a VISA. S kartami Diners nebo American Express již tak dobře nepochodíte. Až si budete objednávat zájezd, pro jistotu si tuto informaci potvrďte přímo u cestovní kanceláře, s níž vyrážíte.

Drobných není nikdy dost

V Tunisku zkrátka počítejte s tím, že se vám vyplatí mít plnou hrst drobných. Budete je potřebovat. Ať už na bakšiš, který zde po vás bude chtít každý nebo pro žebrající děti, které nepohrdnou ani pastelkami, ale raději by penízky. Občas se také stane, že vám tuniský obchodník „jakoby“ špatně vrátí a vymlouvá se na to, že prostě nemá drobné …

Co je to bakšiš?

Bakšiš je něco jako poplatek nebo odměna za službu, kterou vám někdo poskytl. Lépe řečeno poskytl z vlastní vůle nebo vám ji přímo vnutil. Připravte se na to, že v arabském světě se za všechno – i za jakoukoliv maličkost – vyžaduje bakšiš! Ať už v hotelu, kdy vám personál pomůže s kufry (tam je bakšiš přímo povinností!), tak i ve městě třeba při fotografování. Je běžné, že Tunisan, jehož zvěčníme na svých fotografiích, za vámi přijde s nataženou rukou a žádá bakšiš za to, že vám jakoby „stál modelem“. Z toho plyne ponaučení – raději si dvakrát rozmyslete, koho (a jak okatě) vyfotíte. A další ponaučení, mějte sebou dost drobných!

MAPA: Tunisko

 

VIDEO: Bazar v Tunisku

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.