Vir – chorvatský ostrov čekající na objeveníVir – chorvatský ostrov čekající na objevení 4.67/5 (93.33%) 3 votes
Ostrov Vir

Ostrov Vir

Ostrov Vir je tak jako ostrov Pag, spojen mostem přímo s pevninou. Nachází se cca 20 minut autem od města Zadar. Jde o maličký ostrov, na kterém leží stejnojmenná vesnička Vir. Moře kolem ostrova okouzlí rekreanty svou čistotou a průzračností. Ostrov je poměrně méně zalesněný, ale přesto se zde setkáte i s vinohrady a olivovníky.

Vir je ostrovem dvou tváří

Obě tyto tváře – obydlené centrum se staršími i nově vzniklými osadami a více než 80% neobydleného povrchu, tradiční prvky a moderna, rybářské čluny i luxusní jachty navštěvující ostrov, upravené štěrkové pláže nebo nedotčené části přírodních mořských oáz, různé větry na jeho severní a jižní straně, to vše v harmonii spojenou jeho malebných protikladech a kontrastech. Při pohledu z moře je ostrov Vir hluboko ponořen do moře, zatímco ze ​​vzduchu připomíná prastarý kontinent čekající na objevení.

Ostrov Vir je jedno z míst na zeměkouli, o kterém se moc nemluví a veškeré informace se o něm skoro skrývají, jakoby byly nějakým tajemstvím. Ostrov Vir obírá pevninu o část moře, neboť je s městem Privlaka spoután mostem. Díky tomu turistům nabízí všechny výhody ostrova, jakož i všechny vymoženosti života na pevnině. Příjemné klima a atmosféra malého středomořského města přispěly k tomu, že se tento ostrov stal oblíbenou dovolenkovou destinací. Kromě výhod moderního života, ostrov Vir vás přiláká i douškem dávných dob, které můžete procítit při zkoumání pozůstatků hradiskových zřícenin, kostelíků a starých pevností.

Ostrov Vir – historické památky

I když je prostorově malý, ostrov Vir je vlastníkem několika historických památek. Nejznámější je určitě Kaštelina, pevnost ze 16. století, postavená Benátčany na obranu proti Turkům. Na horách Svatý Juraj a Gradina najdete pozůstatky hradiskového opevnění.

Díky své historické hodnotě jsou z církevních staveb nejzajímavější: Kostelík svatého Jiří na Bandire z 12. století, Kostel svatého Ivana Křtitele z 13. století a místní kapličky. Pro romantiky je určitě nejkrásnějším okamžikem se za soumraku kochat západem slunce vedle majáku, který se nachází na západní straně ostrova.

Ostrov Vir a města

Na ostrově Vir se nacházejí jen tři města: Vir, Lozice a Torovi. Všechny jsou umístěny podél moře a v jejich okolí se rozprostírají mnohé zátoky a pláže. Nejkrásnější pláž se nachází v zátoce Duboka draga, která je vzdálena od městských oblastí na severozápadě ostrova. Nedotčená příroda a křišťálově čisté moře, v kombinaci s nezapomenutelnými červenými skalami, přímo vyrážejí dech.

Velmi oblíbené jsou také pláže Miljkovica a Donja Prezida. V zátoce Sapavac, v blízkosti pevnosti Kaštelina, se v oáze klidu borového lesa nachází pláž bohatá na peloidní bahno, které má léčivé vlastnosti.

Mnoho částí ostrova Vir je pokryto olivovníky a fíkovníky, na které navazují husté borové lesy, takže procházka přírodou na tomto ostrově určitě nadchne každého návštěvníka.
V blízkosti ostrova Vir se nachází ostrůvek Školjić, který je pokrytý borovým lesem a zdobený dlouhou písčitou pláží, která mu přidává zvláštní kouzlo.

Ostrov Vir – kam se podívat?

Výborné spojení s pevninou činí Vir výborným výchozím bodem pro výlety do okolních měst. Královské město Nin, s nejmenší katedrálou na světě a starobylý Zadar, s pozůstatky římského fóra, jsou k ostrovu Vir nejblíže.

O kousek dál můžete navštívit národní parky a parky přírody, které ostrov Vir obklopují: Telašćica, Kornati, Paklenica, Krka a Plitvická jezera. Ve větších městech si máte možnost vychutnat svou dovolenou v různých zábavních zařízeních.

MAPA: Chorvatský ostrov Vir

 

VIDEO: Chorvatský ostrov Vir

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.