Extrémní geocaching – „kešky“ umístěné na extrémních místech



Ohodnoťte článek, budeme rádi: 

CompassGeocaching může být dost dobře i extrémním sportem. Nevěříte? Zde jsou ty největší výzvy, ke kterým vám nadšení nepostačí, pro jejich dosažení byste museli být astronautem, horolezcem nebo prostě bláznem.
Se základy geocachingu jsme vás seznámili již v létě, mnohým však tuto populární zálibu s příslibem dobrodružství představovat vůbec není třeba. Nicméně, stejně jako putování samotné, geocaching může být lehkou turistikou v kruhu rodiny (dokonce volnočasovým kroužkem pro děti), ale i extrémním sportem. Při pátrání po těchto „keškách“ nuda rozhodně nehrozí, vyžadují nejen fyzickou námahu, ale občas i speciální dovednosti a zejména odvahu.

Geocaching nejen na povrchu Země

Žebříčku nejextrémnější umístěných „kešek“ na světě paradoxně kraluje schránka vznášející se 410 kilometrů nad Zemí – na Mezinárodní vesmírné stanici. Nadšenec vesmírné turistiky, Richard Garriott, ji zde zanechal při své návštěvě v roce 2008 a tím obohatil geocaching o nový rozměr. Keška sídlí v ruské části stanice a nadále obíhá naši planetu, učiní tak jednou za 92 minut. V listopadu loňského roku se z úspěšného objevu těšil astronaut NASA Rick Mastracchio.

Na střeše světa

Nač troškařit, nejvýše položená schránka na zemském povchu si leží na nejvýše položeném místě na zemském povrchu – na vrcholu Mount Everestu, nebo jinak řečeno, na střeše světa, v nadmořské výšce 8 848 metrů. Podle stránky geocaching.com zažila tři úspěšné nálezy a pro absolutních nadšence je velkým snem. Ne zcela nedosažitelným, ale extrémně náročným, protože je nutno čelit nejen fyzické námaze, ale i silnému větru, neduhem počasí a výškové nevolnosti.

Adrenalin na skok

Pořádnou dávku odvahy vyžaduje schránka v americké Arizoně – „The Leap“, tedy skok. Jak název napovídá, přesně tento úkon je potřebný k jejímu dosažení, ale předchází mu zdolání strmých kopců, obrovkých balvanů, srázů a celkově členitého terénu. Podle autora kešky je nejnáročnější samotná cesta, ale konečný skok neposkytuje žádný prostor pro chyby. Dosažitelnost však demonstrovalo sedm dobrodruhů.

Do seznamu nejpozoruhodnějších lokalit lze zařadit i zrádnou poušť Registan v Afghánistánu či tajemné vodopády v Kongu. Nejsevernější schránka obývá Ellesmere ostrov, kvůli blízkosti kanadské vojenské základny je však pro běžné civilisty prakticky nedosažitelná.

Tak co, pro kterou „kešku“ se vydáte vy?

VIDEO: Extrémní geocaching

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

1 komentář u článku “Extrémní geocaching – „kešky“ umístěné na extrémních místech”

  1. Zelenec napsal:

    Na odlov extrémních kešek už se dokonce pořádají i specializované kurzy – http://www.worksafety.cz/2174-stromolezecke-skoleni-geocaching/ taky docela zvažuju, že bych do toho šel. Potápěčskou licenci AOWD už mám, ale lézt na stromy ještě neumím, tak by to mohla být dobrá výzva.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.