Podívejte se na náš přehled mrakodrapů v New Yorku.
Park Row Building
Je jeden z prvních mrakodrapů v New Yorku. Původně nazvaný i Syndicate Building, mezi lety 1899 až 1908 byla nejvyšší kancelářskou budovou na světě. Budova je vysoká 119 metrů, má 26 pater a dvě troj-patrové kopule.
Jako první mrakodrap, který překonával okolní budovy o polovinu si Park Row Building vysloužila obdiv veřejnosti, ale kritiku architektů, kteří budovu přejmenovali na monstrum, které lze postavit jen v New Yorku. V roce 1999 se stala památkou města New York.
Verizon Building
Jedna z nejnenáviděnějších a nejošklivějších budov ve městě. I tak by se dala pojmenovat budova Verizon Building, zda One Brooklyn Bridge Plaza stojící na adrese 375 Pearl Street.
Stojí totiž na prominentním místě při vjezdu na Brooklynský most a přitom je to 32 – patrové betonové monstrum bez oken. Budova sloužila jako telefonická centrála pro operátora Bell Atlantic (později Verizon) a díky jedinečné poloze se vyskytuje skoro na každém záběru Brooklynského mostu. Ale i pro nejošklivější budovu ve městě se rýsuje lepší budoucnost. 375 Pearl street byla koupena developerem a má být přestavěna pro kancelářské účely.
Budova má díky své původní funkci nezvykle vysoké stropy – až 5,2 metru, které chce nynější majitel využít při přetvoření budovy na kancelářský mrakodrap – betonový zevnějšek má nahradit sklo a budoucí pronajímatelé budou kromě kanceláří vlastnit i neskutečný výhled.
Seagram Building
I když Seagram Building nevyniká výškou – má jen něco přes 157 metrů, ani vzezřením – vypadá jako jednoduchý bronzový box s odstupňovitým náměstím před Park avenue, je to budova, která na 40 let určila architektonický styl nově postavených budov v New Yorku.
Postavena v roce 1958 architektem Ludwigem Mies van der Rohe – Seagram Building jedna z prvních budov postavených v Mezinárodním stylu – International Style, který má nesmazatelný vliv na současnou americkou architekturu. Jednou z charakteristických vlastností budov postavených v tomto stylu je naznačit, či ukázat strukturu budov i navenek.
Díky tomu je možné nahradit jakékoli dekorativní výzdoby budov, což znamená i úsporu nákladů.
Proto při stavbě Seagram Building byla ocelová kostra budovy, na které je zavěšena skleněná fasáda osazena nosníky z bronzu. Ty byly viditelné navenek a rámovaly velké skleněné okenní tabule. Pro tento účel se využilo 1,500 tun bronzu. Díky tomu se Seagram Building stala v době dokončení nejdražším mrakodrapem na světě – celkové náklady se vyšplhaly na 46 milionů dolarů.
Architekt jel v své snaze o dokonalost tak daleko, že pro posílení uniformity celé budovy, navrhl okenní žaluzie tak, aby měly jen tři stavy otevření. Tak se vyhnul nekonzistenci v oknech, která vzniká pokud jsou v celé budově žaluzie v každém okně v jiném stavu.
Chanin Building
207m vysoký mrakodrap postavený ve stylu Art Deco, oproti Chrysler Building. Má 56 pater a byl dokončen v roce 1928. Je pojmenována po svém staviteli a architektovi – Irwin Chanin, který budovu postavil jako pomník své kariéře – začínal jako chudý chlapec a díky možnostem, které mu New York poskytl, dokázal postavit stejnojmennou budovu. A proč třeba vidět právě Chanin Building?
Protože buudova je okázale posetá architektonickými detaily, které mají francouzský původ. Architekt Irwin Chanin před stavbou navštívil Paříž, kde čerpal inspiraci na světové výstavě – Internationale des Arts Decoratifs et Industriels Moderne. Budova, zejména v dolní části je ozdobena industriálními a květinovými motivy, které na Mahattanu nemají obdoby.
TIP: Podívejte se na 30 zajímavostí o New Yorku, které jste nevěděli
Time Warner Center
Historie mrakodrapu Time Warner Center je jedna z těch pohnutejších. Místo bylo původně sídlem výstavního centra The Coliseum, které bylo postaveno na Columbus Circle na popud hlavního plánovače města New York Roberta Mosese v roce 1956. V roce 2000 však Coliseum muselo uvolnit cestu pro Time Warner Center – dvojici mrakodrapů navržených Davidem Childsem, sahajících do výšky 229 metrů.
Byly to první mrakodrapy dostavěné po útocích na Dvojčata World Trade Centra. Více dvě věže Time Warner Centra připomínaly právě zničené Dvojčata, avšak developer spíše navázal na apartmánové domy na Central Park West z 30. let minulého století. Time Warner Centrum je multifukční projekt – v jižní věži se nacházejí kancelářské prostory – Time Warner World Headquarters s vysílacími studiemi CNN, ale i rezidenční – One Central Park Condominiums se 195 luxusními apartmány.
V severní věži se nachází Mandarin Oriental Hotel s 251 pokoji a apartmány a Residences at the Mandarin Oriental s 65 apartmány na úplném vrcholu. Všechny součásti centra mají vlastní vchody a celé centrum má až 6 různých adres. Budovy Time Warner Centra obsluhuje 73 výtahů (stejný počet jako v Empire State Building). Ve spodní části, která je společná pro obě věže se nachází obchodní centrum – The Shops at Columbus Circle (značky jako Armani, Davidoff, L‘ Occitane, Hugo Boss, Tumi, Coach, Cole Haan atd.), ale i potraviny Whole foods Market. V Time Warner Center se nachází také nejdražší restaurace v New Yorku – Masa (jen jídlo stojí 400 dolarů), ale také restaurace oceněná třemi hvězdičkami od Michelina – Per Se. V budově se nacházejí jedny z nejdražších apartmánů v New Yorku – rekordní prodej se uskutečnil v roce 2003, kdy mexický finančník David Martinez zaplatil bezmála 55 milionů dolarů za apartmán v TWC.
Hearst Tower
Hearst Tower je jeden z nejoriginálnějších mrakodrapů v New Yorku. Na původně 6 patrové budově, navržené architektem Josephem Urban v roce 1926, byla pro potřeby vydavatelství postavená 46 patrová věž.
Za architektonické ztvárnění je zodpovědný Sir Norman Foster z Foster & Partners a podařilo se mu vytvořit jeden z dalších originálních kousků v manhattanské siluetě. Fasáda je tvořena bias mřížkou oceli, která vytváří prostor pro skleněné výplně v trojúhelníkovém tvaru. Je to sídlo publikačního domu Hearst Corporation, který vydává mimojiné Cosmopolitan, Esquire či San Francisco Chronicle. Hearst Tower je zároveň i jeden z prvních enviromentálních mrakodrapů v New Yorku.
Lipstick Building
Lipstick Building, (nebo i 53rd at Third) je 138 metrů vysoký mrakodrap, který se nachází na Third Avenue, mezi 53. a 54. ulicí na Manhattanu.
Přímo naproti mrakodrapu Citigroup Center se nachází jeden z nejextravagantnějších mrakodrapů v New Yorku. Narozdíl od jiných nerespektuje pravoúhlou strukturu Manhattanu a má oválný tvar rtěnky.
V blízkosti na rušné Lexington avenue najdete velké knihkupectví Barnes & Noble a rušnou stanici metra Lexington Avenue – 53rd Street (8 nejpoužívanější v systému newyorského metra).
One Wall Street
One Wall Street, (původně Irving Trust Company Building, později známá jako Bank of New York Building) je 199 metrů vysoký kancelářský mrakodrap na Wall Street. Památkově chráněná budova je známá bohatě zdobenou lobby, která slouží jako vstup do prostor Bank of New York Mellon, jedné z nejstarších bankovních institucí v USA.
Williamsburgh Savings Bank Tower
Je nejvyšší dokončenou budovou v Brooklynu – tyčí se do výšky 156 metrů. Pro turisty může být zajímavá protože je opředena legendami – v době postavení to bylo jediná výšková budova v Brooklynu, exteriér je výrazně zdobený – nacházejí se zde kamenné lvy, želvy, či ptáky. I to podněcovalo fantazii lidí, který ji považovali za sídlo tajného kultu.
Mezi Newyorčany si vysloužila nelichotivou přezdívku Willie, díky svému tvaru. Momentálně se v budově nacházejí prestižní apartmány na prodej, v minulosti byla známá zejména jako Meka dentistů, protože v budově sídlilo několik zubařů.
Je to jedna z nejvyšších budov na světě se čtyřmi ciferníky (mimochodem největší hodiny na světě v době výstavby budovy v roce 1929) a na vrcholu věže se nacházela oblíbená vyhlídka, která je momentálně veřejnosti nepřístupná.
Trump Parc
Trump Parc, budova původně postavena jako Barbizon Plaza Hotel, je jedna z nejcharakterističtějších budov v New Yorku. Díky svému ozdobnému zlatému vrcholu je v siluetě budov kolem Central Parku nepřehlédnutelná. A to i přesto, že měří jen 139 metrů.
Byl to jeden z luxusních hotelů, které se v meziválečném období (1930) vystavěli na jižní straně parku – spolu s hotely Plaza a St. Moritz nabízeli to nejluxusnější ubytování v New Yorku. V roce 1988 byla celá budova ve špatném stavu a tak byla koupena realitním magnátem Donaldem Trumpem, který proměnil stárnoucí hotel na luxusní apartmánový dům.
Dnes Trump Parc nabízí jedny z nejdražších apartmánů v New Yorku a zařadil se mezi nejlepší budovy v portfoliu Donalda Trumpa (vlastní i Trump World Tower, či 40 Wall Street – známý jako Trump Building). Celkově Trump vlastní v New Yorku 25 budov.
One Worldwide Plaza
One Worldwide plaza je polyfunkční mrakodrap, část většího komplexu tří budov známých jako Worldwide plaza. 1 Worldwide Plaza je nejvyšší ze tří – obsahuje komerční pronajímatelné plochy, 2 Worldwide Plaza je rezidečný mrakodrap a 3 Worldwide Plaza je nízká rezidenční budova.
Komplex zabírá celý blok budov, ohraničný 8. a 9 avenue a 49. a 50. ulicí. Na místě, na kterém budovy vyrostly, kdysi stála třetí Madison Square Garden. Samotný mrakodrap One Worldwide Plaza je 237 metrů vysoký, čímž se řadí k nejvyšším budovám ve městě. Vrchol budovy – charakteristická špička ve tvaru jehlanu je mezi Newyorčany známý jako Davidův diamant, podle hlavního architekta budovy Davida Childse. Díky svému vzhledu je One Worldwide Plaza v panoramatu New Yorku nepřehlédnutelná.
New York by Gehry
Nově dokončena 76 patrová budova přímo u slavném Brooklyn Bridge je nejnovějším přírůstkem do rodiny mrakodrapů v New Yorku. Bytový dům amerického architekta Franka Gehryho (má na svědomí například Tančící dům v Praze, či Guggenheimovo muzeum v Bilbau) je nejvyšším bytovým domem v New Yorku. Stavba připomíná svým zakroucenými vzhledem obrovský vrták, který díky své výšce 264 metrů nepřehlédnete.
Zájemcům nabízí 903 apartmánů k pronájmu, základní školu a školku (i díky kterým budova mohla vyrůst do takové výšky). Ceny nájmů v budově se pojhybujú od 2,600 dolarů za studio v nižších podlažiachažích po 6000 dolarů za apartmán se dvěma ložnicemi.
Věž, která se původně jmenovala Beekman Tower a dnes je spíše známá pod uličním názvem 8 Spruce Street, či marketingovým New York by Gehry si brzy vysloužila ovace architektů – přezdívají ji nejkrásnějším mrakodrapem v New Yorku od postavení CBS building Eera Saarinena.
MAPA: Město New York