New York a 30 zajímavostí, které jste o něm nevěděliNew York a 30 zajímavostí, které jste o něm nevěděli 3.05/5 (61.00%) 40 votes
Time Warner Center

Time Warner Center

New York je symbolem Spojených států amerických. Největší město USA, které je hlučné, bohaté a multietnické. Město patří k nejoblíbenějším turistickým destinacím světa. Najdete zde hned několik notoricky známých turistických atrakcí. Socha svobody patří mezi nejznámější stavby světa. New York je centrum kultury. Nejen té americké, ale i globální. New York můžeme klidně považovat za hlavní město světa. Soustřeďuje se zde světové umění, politika a zejména finance. V posledních letech se na piedestal slávy (ačkoli ne právě pozitivní) dostala nejznámější newyorská ulice – Wall street.

New York je mimořádně oblíbená dovolenková destinace i pro Čechy. Zpáteční letenky na východní pobřeží USA lze koupit už za pár tisícovek. Letět můžete přímo z Francie, Anglie, Německa, Španělska či dokonce z Prahy. Navíc při vycestování do Ameriky již nepotřebujete stát hodiny před americkým velvyslanectvím. New York je plný příběhů, z nichž se pouze několik dostane do pozornosti světové veřejnosti či turistů. Podívejme se na toto mega město z pohledu zajímavých informací. Informací, které vůbec nejsou důležité, které však určitě zaujmou.

Zajímavosti o New Yorku

1. Ve městě působí téměř 800 tisíc firem. New York je plný podnikavých lidí z celého světa.

2. Při sčítání obyvatelstva v roce 2000 žilo v New Yorku 8 008 278 lidí. O sedm let později město evidovalo 8 391 881 obyvatel. New York je očividně stále atraktivní a každoročně láká tisíce nových lidí.

3. V ulicích New Yorku je pro vás připraveno téměř 13 tisíc licencovaných taxíků.

socha-svobody4. Newyorské metro patří k největším na světě. Má celkem až 468 stanic, přes které se prohání 6200 vozů. 26 linií metra tvoří dopravní kostru města.

5. O tom, že metro je základem života v New Yorku hovoří i to, že denně využije tento dopravní prostředek až 4,9 milionu lidí.

6. Režiséři a scénáristé New York prostě milují. Ročně se zde točí až 250 filmů. New York je také dějištěm mnoha globálně úspěšných seriálů.

7. New York je drahý. I pro turisty. Průměrná cena hotelového pokoje na jeden den je přibližně 270 dolarů, což je kolem 200 eur.

8. Do New Yorku ročně zavítá až 46 milionů turistů. Domácích či mezinárodních. Turismus je důležitou součástí ekonomiky města. Turisté v New Yorku ročně utratí více než 26 miliard dolarů.

9. V New Yorku se nachází více než čtvrtina veškerého zlata světa. Pod správou jich má Federal Reserve Bank. Zlato je bezpečně uloženo pod zemí v hloubce téměř 30 metrů.

10. Newyorské taxíky nejsou žluté náhodou. Za výběr této barvy je zodpovědný John Hertz – zakladatel známé společnosti specializující se na pronájem aut. John Hertz si kdesi přečetl, že žlutá barva je nejsnáze patrná a rozpoznatelná. A to je pro taxíky mimořádně důležité.

11. Bydlet v New Yorku vůbec není levné. Pokud si chcete koupit byt na Manhattanu, tak si budete muset připravit přibližně jeden a půl milionu dolarů.

12. Central park je plochou větší než celý evropský mini stát Monako.

13. New York je mimořádně multietnické město. Více než 47 procent obyvatel starších 5 let doma mluví jiným jazykem než angličtinou. Žádné jiné americké město v tomto směru New York nepřevyšuje.

14. Průměrný Newyorčan denně cestuje do práce 40 minut.

15. New York byl před více než 200 lety hlavním městem Spojených státech amerických. Tento statut si však město neužívalo dlouho. New York kraloval USA v letech 1789 až 1790.

16. New York nebyl vždy New Yorkem. Na počátku své existence bylo město známé pod názvem New Amsterdam. Město bylo pojmenováno podle nizozemského přístavu na jižním konci ostrova Manhattan.

17. Celý ostrov Manhattan stál pouhých 24 dolarů. Holandský cestovatel Peter Minuit ho koupil od domorodců za pár skleniček a nástrojů.

18. Na jednom čtverečním kilometru New Yorku žije přibližně 10 tisíc lidí.

19. Ellis island je známý jako brána do USA. V 19. století zde pracovala imigrační policie a přijímala prakticky všech lidí z Evropy.

20. New York má nejmenší kriminalitu ze všech amerických měst.

21. Metropolitní muzeum umění v New Yorku patří mezi muzea s největší sbírkou výtvarných děl na světě.

22. Na Broadwayi se nachází přibližně 40 profesionálních divadel. Broadway je mimořádně populární turistickou atrakcí. Divadla hrají od úterý do soboty.

23. New York má téměř stovku přezdívek. Nejznámější z nich je „velké jablko“.

24. New York je známý svými pouličními stránkami a prodejci. V celém městě najdete přes 20 tisíc stánkaře s jídlem.

25. V New Yorku byla otevřena první americká pizzerie. Stalo se tak v roce 1905 a za její zrodem stále italský imigrant Gennaro Lombardi.

26. V městském metru najdete množství hudebníků. Do newyorského metra se však nemůže vybrat hrát kdokoliv. Tito muzikanti procházejí přísným výběrem a musí splňovat řadu náročných kritérií.

27. Čínské město na Manhattanu je největší čínská enkláva na západní polokouli.

28. New York nikdy nespí. Důkazem toho je i metro. Zatímco ve většině dalších velkoměst je provoz metra přes noc přerušena, v New Yorku je metro v pohybu 24 hodin denně, 365 dní v roce.

28. Dětské muzeum v Brooklynu je první muzeum na světě věnované speciálně dětem.

29. Brooklynský most jako první na světě začal využívat na osvětlení elektřinu.

30. Brooklyn nebyl vždy součástí New Yorku. Až do roku 1898 byl Brooklyn nezávislé město, které se snažilo New Yorku v mnoha směrech konkurovat.

Tak co, kdy do New Yoku zajedete vy? Můžete si také přečít turistického průvodce Las Vegas.

MAPA: Město New York

 

VIDEO: Záběry z New Yorku

VIDEO: NEW YORK CITY TOUR

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “New York a 30 zajímavostí, které jste o něm nevěděli”

  1. […] Protože buudova je okázale posetá architektonickými detaily, které mají francouzský původ. Architekt Irwin Chanin před stavbou navštívil Paříž, kde čerpal inspiraci na světové výstavě – Internationale des Arts Decoratifs et Industriels Moderne. Budova, zejména v dolní části je ozdobena industriálními a květinovými motivy, které na Mahattanu nemají obdoby. TIP: Podívejte se na 30 zajímavostí o New Yorku, které jste nevěděli […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.