Edinburgh – druhé nejnavštěvovanější místo v UKOhodnoťte článek, budeme rádi: 

Edinburgh je kouzelný, historické centrum a hrad na jednom ze sedmi kopců, na kterých město leží. „Edynbara“, hlavní město Skotska, má přibližně půl milionu obyvatel a většina města patří do světového dědictví UNESCO. Narodil se zde spisovatel Arthur Conan Doyle, jehož prý inspiroval profesor Joseph Bell při vytvoření nejslavnějšího detektiva na světě – Sherlocka Holmese. Vyrůstal zde miláček ženských srdcí Sean Connor i bývalý premiér Tony Blair. V kavárně v Edinburghu vznikl první román J.K. Rowlingové o Harry Potterovi. My jsme Edinburgh prošli pěšky křížem krážem při slunečném počasí za několik hodin. Ubytování je v Edinburghu možné dvojlůžko již od 30 € / noc.

Hlavní město středověkého skotského království – Edinburgh je nejlákavější město v severní Evropě. S hradem na vrcholku hory, který shlíží do hloubek prázdných jezer, směrem k sídlu krále Artuše, vytváří město Edinburgh působivou atmosféru. Přesto, že centrum Edinburghu je autonomní, právní, církevní a administrativní sféra, je druhé největší skotské město také místem, kde každé ráno chodí mlékař od domu k domu a stěží otevřete mapu, aniž by vám byla hned nabídnuta pomoc. Kolem impozantního hradu se v Edinburghu klikatí dlážděné uličky a domy z 18. st. jsou obklopeny parky a železnými ploty a kultura se prolíná městskou směsicí muzeí, galerií a hostinců.

Hrad v Edinburghu

Procházku jsme začali na hradě, který byl postaven na vrchu vyhaslé sopky ve výšce 130 m nad mořem již v 12. století. Z hradu je krásný výhled na město i na slavnou ulici Royal mile. Většinu fotek z výše položených míst města ruší akorát nádraží přímo v centru. I když je hrad nejnavštěvovanější místo ve Skotsku (1,3 milionu platících turistů v roce 2011) na exkurzi do nitra hradu a prohlídku vojenských muzeí jsme nešli.

Edinburgh

Katedrála v Edinburghu

Hlavní zajímavostí v Edinburghu je katedrála (2 – High Kirk of St. Giles), jejíž prolamovaná věž je podpírána korunou obloukovitých pilířů. Stavba stojí na místě kostela z 9. st. Je 65 m dlouhá a 35 m široká. Z původní stavby se dochovala část chóru a průčelí. Centrální věž je vysoká 59 m a je z r. 1495; na vrcholu je koruna. Mnoho částí katedrály je novogotických. Katedrála v Edinburghu je otevřena po – so 9 – 19 h, ne celý den.

St. Giles Cathedral, sv. Jiljí. Ve 12. st. hlavní kostel města, centrum církevní reformace, varhany a znamenitá Bodláková kaple (bodlák – skotská národní květina), socha Johna Knoxe.

Tato gotická stavba vznikla ve 12. st. I když svými rozměry nemůže soutěžit s proslulými chrámovými stavbami světa, má přesto svou historickou hodnotu. Šero a klid vyplňují vnitřní prostory a vracejí příchozího do dávné minulosti. Kamenné zdi, gotické oblouky s klenbou a na žerdích podél hlavní lodi zavěšené letité praporce dokreslují posvátnou atmosféru.

Historická stavba v Edinburghu

The Royal Mile

Nejznámější ulice v Edinburghu která spojuje hrad s královským sídlem Holyrood Palace, nazývá se tak již od 16. století a ze západu jsou to ulice Castlehill, Lawnmarket, High Street, Canongate a Abbey Strand. Vydali jsme se od hradu směrem ke krásné tmavé gotické věži „The Hub“, která se tyčí nad okolní budovy a tak ji je možné vidět téměř z celého města. Po cestě se nachází jedna z nejstarších uměle vybudovaných turistických atrakcí Velké Británie – Camera Obscura and the World of Illusions. Nachází se v budově Outlook Tower a návštěvníky čekají ohnuté zrcadla, různé optické iluze, obrovská plazmová koul , na střeše dalekohledy a zejména živá prohlídka města projektovaná v tmavé místnosti na bílý stůl pomocí čoček a zrcadla, přesně jako ve fotoaparátech. Na Royal Mile je množství obchodů se suvenýry, stánků s občerstvením, pouličních umělců, kteří v tílku žonglují s meči, v krátkých kalhotách a bez ponožek zpívají a hrají na kytaru, zatímco kolemjdoucí turisté v zimní čepici, bundách a šálách klepou kosu. Zajímavé jsou například vánoční obchody, v Edinburghu jsou prý 3 obchody s vánočními ozdobami otevřené celoročně. Mezi budov stojí za zmínku určitě i kostel ze 17. století Tron Kirk.

Dělo na hradě v Edinburghu (Edinburgh Castle)

VIDEO: 10 věcí, které byste měli vědět o Edinburghu

Zdroj obrázků: SXC.hu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Edinburgh – druhé nejnavštěvovanější místo v UK”

  1. […] se tyčí na kopci nad nádherným městem Edinburgh. Skotsko má množství hradů, ale tento je jedním ze symbolů Skotska. Postaven na malém kopci […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.