Inverness – hlavní město skotské Vysočiny



Ohodnoťte článek, budeme rádi: 

Skotské město Inverness se nachází 250 km severně od Edinburghu a je takzvaným hlavním městem skotské Vysočiny (Scottish Highlands). V tomto překrásném horském městečku najdete čerstvý vzduch, klidné a čisté prostředí a uličky s tradičními kamennými domy. Nad městem trůní hrad z červených cihel. Ten byl prý kdysi svědkem vraždy skotského krále Duncana, kterého tu měl zavraždit Mackbeth. V současnosti je sídlem soudního dvora a bohužel není zpřístupněn pro veřejnost. Další historickou budovou, která se vyplatí vidět je katedrála St. Andrew’s (svatého Ondřeje).

Pokud bych měl žít ve Skotsku, asi bych si vybral Inverness za trvalé bydliště. Není přelidněné jako ostatní města, je velmi bezpečné, dokonce je zde nejnižší míra nezaměstnanosti a stejně je zde nejnižší míra znečištění v celé Británii. Samotní obyvatelé věří, že město patří mezi nejčistší a nejmalebnější města v celé Evropě. Jistá studie zařadila Inverness ze 189 britských měst na páté místo ve vysoké kvalitě života.

Městem protéká známá řeka Ness, která se vlévá do jezera Loch Ness. Pokud budete mít štěstí, můžete spatřit skupinky tuleňů plovoucích v řece. Obecně je Inverness postavené v okolí nádherné přírodní scenérie, žijí zde různé druhy ptáků, hlavně sokol stěhovavý a z kachen hohol severní, kuny a mnoho dalších. My jsme vedle cestě viděli pást se majestátního jelena.

inverness

Ubytování v Inverness

Inverness nabízí množství možností k ubytování. Když budete procházet uličkami s řadovou výstavbou rozkošných viktoriánských domků zjistíte, že téměř každý druhý slouží jako guest house nebo Bed & breakfast. Náš se jmenoval Ardross Glencairn ***. Domek byl zvenku nádherný, pokoj byl velmi útulný a čistý, jen podlahy jaksi hlasitě vrzaly, až jsme místy měli pocit, že se nám sousedé propadnou do pokoje. V koupelně bylo sice jako v lednici, ale celkově se nám moc líbilo. Podél řeky v první řadě najdete i dražší 4-hvězdičkové hotely, např. hotel Columba nebo The Glenmoriston. Ty slibují krásný výhled na hrad a řeku. Ceny ubytování se v Inverness pohybují od 25 liber za osobu na jednu noc, u těch dražších počítejte s částkou od 70 liber výše.

Nakupování v Inverness

Pokud máte chuť jít nakupovat, vyberte si Viktoriánský trh (Victorian Market) či Eastgate centrum. Ani s jedením nebyl problém. Pokud nemáte rádi skotskou kuchyni, nemusíte se obávat, najdete zde množství mezinárodních restaurací, nebo místních restaurací s širokou nabídkou mezinárodních jídel. Vynikající salami pizzu a maximálně ochotnou obsluhu mají například v restauraci Filling Station.

Večerní procházka romanticky osvětleným nábřežím a mostem stojí za to. Městečko má krásnou a příjemnou atmosféru, je klidné a tuto harmonii narušovaly pouze místní horské dívky, oblečené v legínách a košilek s vyhrnutými rukávy a lodičkami obutými naboso při (pro nás mrazivých) třech stupních nad nulou.

reka-ness

Významné historické budovy v Inverness

  • Old Gaelig Church – Starý gaelský kostel, postaven roku 1649, ve kterém se v dnešní době nachází antikvariát a občerstvení.
  • Dunbar’s Hospital – Budova pojmenovaná po satrostovi Alexandru Dunbarovi, postavená 1668.
  • Inverness Castle – Místní hrad z 12. století, historicky spojen hlavně s Jakobity.
  • Old High Church – Původní kostel města Inverness, zasvěcený sv. Marii z 12. století.
  • Town House – Radnice z roku 1882.
  • Tollbooth Steeple – Zvonice vysoká 45 metrů, postavená vedle historická věznice.
  • Knihovna – Knihovna vybudovaná roku 1841.
  • Katedrála – Byla vystavěna v letech 1866 až 1869.
  • Další kostely – Free North Church, St Mary’s, St Columba’s High Church

Inverness a počasí

Počasí je mírné s velkým množstvím dešťových srážek a s malými výkyvy teplot díky výběžkům Golfského proudu. Léta nejsou příliš horká, ale teploty někdy vystoupí nad 20 C. My jsme zde měli kolem tří stupňů a to byl již pozdní podzim.
Počítejte s rychlými změnami počasí, proto by k základní výbavě určitě měla patřit kvalitní outdoorová větrovka.

radnice-inverness

VIDEO: Několik minut v Inverness

Zdroj obrázků: SXC.hu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Inverness – hlavní město skotské Vysočiny”

  1. […] nad romantickým městem Inverness (hlavní město Highlands) nabízí pěkný výhled na centrum i okolní hory. Kdybychom měli […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.