Dortmund – vestfalská zelená metropoleOhodnoťte článek, budeme rádi: 

dotmundDortmund, je německé město, situované v kdysi spolkové republice v oblasti Severního Porýní – Vestfálska, v blízkosti řeky Ruhr. Díky populaci která je přibližně 560 tisíc obyvatel je Dortmund největším městem kraje a také 7 největším městem Německa. V Evropské unii se Dortmund umístil na 34 místě. Zatímco řeka Ruhr protéká jihem města, řeka Emsher protéká přímo městskou částí. Jednou ze zajímavosti města je určitě Dortmundsko-Emžský průplav končící v dortmundském přístavu, největším takovém přístavu v Evropě. Dortmundsko-Emžský průplav spojuje město se severním mořem. Dortmund je také známý jako Vestfalská „zelená metropole“. Takové přirovnání mu určitě patří jelikož více než polovinu území tvoří vodní komunikace, lesy, agrokultura, a také zelené místa v podobě prostorných parků jako jsou například Westfalenpark a také Romberpark. Je to obrovský kontrast vůči těžbě uhlí, která zde probíhá více než 100 let, a to uvnitř hranic města.

Historie Dortmundu

Historie Dortmundu sahá až k rokem 880 a 885, kdy vznikla první písemná zmínka města známého jako Throtmanni. Tehdy to byla ještě malá vesnice. V roce 1152 vládce Frederick Barbarosa znovu postavil město, které bylo krátce předtím zničeno požárem. Na dva roky se stalo město Dortmund sídlem Barbarosu. Sice jen na krátkou dobu, ale stačilo to na růst města, které se stalo jedním z nejsilnějších míst v království. Ve 13. století Dortmund vstoupil do spolku „hanseatic“. V roce 1220 to dospělo k společenskému postavení říšského svobodného města, které bylo bezprostředně podřízené vládci. Po roce 1320 se bohatý kapitál města projevil v psaní města slovem Dorpmunde – etymologie názvu je nespolehlivé.
Dortmund bylo svobodné říšské město až do roku 1802. V roce 1806 se stalo součástí „Grand Duchy of Berg“. Po porážce Napoleona v roce 1815 se město Dortmund zařadilo do pruské provincie WESTFALIA. Během industrializace se Dortmund stal hlavním centrem těžby uhlí, oceli a výroby piva.
V době nacistického režimu nemocnice Aplerbeck v Dortmundu přesouvala mentálně nebo fyzicky postižené pacienty na eutanazii do psychiatrické léčebny Hadamar jako části „projektu“ Aktion T4.

Ke konci druhé světové války bylo okolí Ruhr, což představuje Dortmund a jeho okolí, silně bombardováno. 80 % domů Dortmundu bylo zničeno.
Dortmund byl i rádio kód k zahájení operace Barbarosa (útok Německa na Sovětský svaz). Dnes je město centrem velmi vyspělého průmyslu. Je také, jak již bylo zmíněno, nejzelenějším městem Westfalska, s parky a zahradami které byly vybudovány v období rekonstrukce města po druhé světové válce.

Zajímavost: V Dortmundu se každoročně koná i jeden z nejlepších šachových turnajů na světě.

Kulturní památky v Dortmundu

Kulturní historii města podněcují hlavně kostely, jejichž věže vytvářejí charakteristický obzor Dortmundu. Kostely jako jsou například Reinoldikirche a Marienkirche jsou klenoty středověké architektury. I centrum města si zachovalo vzhled středověkého města. Jednou ze zajímavostí je i středověká solná obchodní cesta, která se stále nachází ve městě.

Kostel Reinoldikirche

Postaven kolem roku 800 n.l. Nynější budova byla postavena v období 1250 až 1270. Největší přestavba byla v roce 1661 kvůli zemětřesení. Po druhé světové válce byl restaurován a měl gotickou věž vysokou 112m zvanou též „zázrak WESTFALIA“.

Kostel Petrikirche

Protestantský kostel z období 14. století. Známý je hlavně svým vyřezávaným oltářem (zlatý div Dortmundu) z roku 1521. Skládá se z 633 pozlacených dubových figurek znázorňujících 30 scén Velikonoc.

Kostel Marienkirche

Protestantský kostel postavený v letech 1170 – 1200 byl zrestaurován po druhé světové válce. Oltář je z roku 1420.

Florianturm (TV Věž Dortmundu)

Jedna z prvních TV věží postavených v Německu, ale i na světě. Nachází se na ní také restaurace točící se kolem vlastní osy. Její výška 140m nabídla možnost bungee jumpingu. Dnes je tato činnost zakázána kvůli tragické nehodě, která se zde stala.

Signal Iduna Park (Westfalenstadion)

Fotbalová půda Borussia Dortmund, z minulosti známý jako Westfalenstadion. Blízko se také nachází Westfalenhalle, velká hala, v níž se konají různé akce od různých setkání až po koncerty.

Westphalian Industrial Museum Zollern Colliery

Zajímavé muzeum průmyslu. Zkuste ho navštívit.

Haus Bodelschwingh (13. Století)

Pěkný zámek s příkopem.

Haus Dellwig (13. století)

Zajímavý zámek s příkopem přestavěn v 17.století.

Romberg Park Gatehouse (17. století)

Zámek a umělecká galerie.

Věž RWE

120 metrový mrakodrap – nejvyšší v Dortmundu.

Dům Opery

Postavený v roce 1966 postavené na základech staré židovské synagogy, která byla zničena nacisty v roce 1938.

Fotbalový klub Borussia Dortmund

Dortmund je domovem klubu Borussia Dortmund, který vyhrál UEFA Champions League proti Liverpoolu v 1966 a Mezinárodní pohár (Intercontinental Cup) v 1997. Tak Německo vyhrálo první pohár. Hrálo se na stadionu Signal Iduna Park, dříve známý pod jménem Westfalenstadion. Byl postaven pro akci „1974 FIFA Football World Cup“ ale hráli se na něm i zápasy z roku 2006, například Itálie – Německo (semifinále). Je to jeden z největších stadionů v Německu a má kapacitu 82,932 diváků. Borussia Dortmund má také ženský házenkářský tým, ale samozřejmě se věnují i ​​jiným sportům jako je například i dříve zmíněný šachový turnaj.

Navštivte pivovarské muzeum v Dortmundu

Dalším kamenem mozaiky dortmundské identity je pivovarské muzeum: výstava ve strojovně pivovaru Hansa z roku 1912 a přilehlé výrobní hale seznamuje s dějinami dortmundského pivovarnictví od středověku až dodnes. Jejím těžištěm je přitom období industrializace 19. a 20. století, zejména pak 50. až 70. léta 20. století, kdy byl Dortmund něco jako „hlavní pivní město“ Evropy.

Doprava v Dortmundu

Letiště Dortmund je středně velké, ale rychle rostoucí letiště. Je 13 km východně od centra.
Hlavní železniční nádraží (Dortmund Hauptbahnhof) je třetím největším železničním uzlem Německa.
Přístav Dortmund (Hafen) je největší vnitrozemský přístav na světě.
V dubnu 2008 byla v centru města postavena podzemní komunikace (metro) které nahradí dopravu na povrchu.
H – Bahn u dortmundské Univerzity je vlastně zavěšena jednokolejka, která slouží k přepravě studentů mezi různými učebnami a jinými školními prostorami.

Známé osobnosti z Dortmundu

• Friedrich Arnold Brockhaus (1772-1823), editor encyklopedií
• Lothar Emmerich (1941-2003), fotbalový hráč
Detlef Lewe (1939-2008) – kanoista
Lars Ricken (1976) fotbalový hráč
• Heinrich Schüchtermann (1830-1895)
• Michael Steinbrecher (1965) žurnalista
• Michael Zorc (1962), fotbalový hráč

TIP: Navštivte web o turismu v Dortmundu – Dortmund-tourismus.de.

MAPA: Město Dortmund

 

VIDEO: Centrum Dortmundu

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.