Něco málo z historie Istanbulu
Město Istanbul založil Konstantin Veliký r. 324 na místě původní řecké osady, Byzancion, datované do 7. stol. před Kristem. Výběr lokality pro jeho císařskou rezidenci souvisel pravděpodobně s obchodními cestami z Evropy do Asie a skutečností, že město bylo obklopené ze tří stran mořem. Roku 330 n.l. bylo město vysvěceno, přejmenováno na Konstantinopolis a povýšeno na císařské sídlo. Mělo být co nejvěrnější kopií Říma. Konstantin Veliký při budování své nové křesťanské rezidence nešetřil, a tak se stavěly skvostné palácové komplexy, chrámy, svážely se umělecké předměty ze všech částí říše a nově zřízené město se proměnilo na velké muzeum. Město vícekrát napadli Avaři, Slované, Arabové, Rusové, vždy se však ubránilo díky silným hradbám. Během vlády Justiniána se říši vrátila sláva, umělecká díla se více a více orientovala na náboženskou tematiku.
Během 4. křížové výpravy v r. 1204 bylo město zničeno a mnohé antické díla byla odvezena. Byzantská říše byla znovuzaložena v r. 1261 a v tomto období město zažívalo svou poslední slávu. V roce 1453 Turci obsadili město, které se po dobytí Osmany stalo hlavním městem Osmanské říše. Od té doby se datuje jeho nynější jméno – Istanbul. Za vlády sultána Sulejmana zaznamenalo město rozkvět architektury a tradičního tureckého umění, keramiky, kaligrafie, které jsou i v této době pro město charakteristické. V r. 1923 vzniká Turecká republika a Istanbul ztrácí statut hlavního města, kterým se stala Ankara.
Nejznámější historické památky Istanbulu
Istanbul se postupně stal centrem tří světových říší – Východořímské, Byzantské a Osmanské. Památky, které můžete v tomto městě obdivovat odrážejí jako jeho historickou rozmanitost tak i skutečnost, že se v Istanbulu po celá staletí setkávaly různá náboženství a kultury. Milovníci historie by měli při toulkách městem zaměřit na jeho evropskou část, ve které najdou většinu známých památek.
HIPPODROME
Hippodrome (náměstí koní) byl místem závodů koňských spřežení a současně politickým a sociálním centrem Byzantské a později Osmanské říše. Říká se, že pojal až 100.000 diváků. Panovník se mimo paláce ukazoval jen při zvláštních příležitostech (např. bohoslužby) a právě Hippodrome byl místem pro komunikaci mezi císařem a lidem. Zde se vyslovovali přání a požadavky, kritika, či hold císaři. Zároveň i císař mohl zjistit náladu mezi obyvatelstvem a převést politické gesta, např. popravy nebo omilostnění. Měli zde své místo i důležité události, jako svatby příslušníků císařské rodiny nebo oslavy výročí vlády. Dnes se toto místo oficiálně nazývá náměstí Sultána Ahmeta.
Hadí sloup (Burmali Sutun)
Hadí sloup stál původně v Delfách jako památník námořního vítězství Řeků nad Peršany a projev úcty k Apolónovi za vítězství ve válce. Sloup nechal do Konstantinopole přivézt Konstantin I jako dekoraci hipodromu. Jde o bronzový sloup vytvořen propletením tří hadů, na kterých byly vyryty názvy řeckých městských států, které se účastnily války. Z původních osmi metrů měří dnes jen něco přes pět metrů, protože se hadí hlavy ulomily.
Egyptský obelisk (Dikilitas)
Původně byl vztyčen v Karnack chrámu v 15 století př.n.l. Do Istanbulu byl přivezen za vlády císaře Theodosia I jako dekorace na starověký hipodrom. Obelisk je vyroben z růžového granitu a ze všech čtyř stran je pokryt hieroglyfickými piktogramy.
NĚMECKÁ studna (Alman çeşmesi)
Byla vyhotovena v neobyzantskom stylu v r. 1901 v Německu a byla darem panovníka Vilhelma sultánovi Abdulhamid II a městu.
Hagia Sofia (Hagia Sophia, Ayasofya)
Hagia Sofia přezdívaná i také jako „Chrám boží moudrosti“ – byla původně největší bazilika Byzanstké říše a v současnosti je považována za jednu z nejkrásnějších staveb světa. Naneštěstí, už nic nezbylo zprapůvodní Hagie Sofie, která byla vybudována ve 4. století Konstantinem Velikým. Po zničení Konstatinova kostela, druhý vybudoval jeho syn, císař Theodosius Veliký. Tento druhý kostel shořel, avšak fragmenty z něj byly vykopány a je možné je vidět dodnes. Do současné podoby byla Hagia Sophia přebudována mezi lety 532 a 537 pod osobním dohledem císaře Justiniána I. Justiniánova bazilika byla vyvrcholením stavitelského umění pozdní antiky APRV mistrovský kousek byzantské architektury. Více než 900 let byla Hagia Sophia sídlem ortodoxního patriachu Konstantinopole a hlavní sídlo koncilů a říšských ceremonií. V r. 1204 byla katedrála napadena a znesvěcena Křižáky. Přesto Hagia Sophia zůstala funkčním kostelem do r. 1453 , kdy ji nechal Mehmed Dobyvatel přeměnit na mešitu. Hagia Sophia sloužila jako hlavní mešita Istanbulu téměř 500 let. V roce 1935 ji prezident Kemal Atatürk prohlásil za muzeum.
Sulejmanova mešita (Süleymaniye Camii)
Jde o největší mešitu ve městě postavenou v 16. století za vlády Sulejmana. Mešita leží na jednom z istanbulských vrchů a vytváří tak výraznou dominantu města. Zároveň je vynikajícím orientačním bodem pro turisty. Má téměř čtvercový půdorys a čtyři minarety. Toto vrcholné dílo osmanské klasiky zaujme jak svou mohutností, tak i svým interiérem.
BASILICA CISTERNA (Yerebatan Sarnica)
Je největší z několika stovek antických cisteren, které dosud leží pod městem Istanbul. Nachází se jihozápadně od Hagie Sophie. Byla postavena za vlády císaře Justiniána I. v roce 532 jako rezervoár vody pro Byzantský velký palác a okolní budovy. Je působivá díky své velikosti, kapacitě a 336 mramorovým sloupům.
Modrá mešita (Sultanahmet Camii)
Byla postavena v r. 1617 na přání sultána Ahmeta I. Je to jedna z největších a nejobdivuhodnějších mešit v Evropě. Se svými šesti minarety, 260 okny a vnitřním obložením sestávajícím z desítek tisíc fajánsovými modrých dlaždic, představuje vrchol osmanské architektury. Modrá mešita je přístupná i pro turisty, vstup je volný (před vstupem je potřeba si zout boty a ženy by si měly zahalit vlasy). Pro Turky má nesmírný význam, neboť jde o nejvýznamnější náboženskou stavbu v zemi. Konaly se zde všechny důležité náboženské obřady a odsud také vyráželi poutníci na pouť do Mekky.
PALÁC TOPKAPI
Původní stavba byla zahájena v r. 1459 z nařízení sultána Mehmeta II. Palác byl sídlem osmanských vládců po dobu více než 400 let a nevznikl podle jednotného stavebního plánu, ale neustále se přestavoval. Palác se dělil na 4 nádvoří. 1. nádvoří tvořily nemocnice, mincovna, kasárna a správcovňa věcí veřejných, přístupná celé veřejnosti. 2. nádvoří bylo přístupné pro lidi, kteří se potřebovali dostat do styku se sultánovou radou. 3. nádvoří bylo vyčleněno pro sultánovu domácnost a 4. nádvoří sloužilo jako sultánova rezidence. Samozřejmou součástí paláce byl harém, který je možné navštívit i dnes. K vystaveným cennostem patří hlavně šperky a keramika, sbírka zbraní a relikvie proroka Mohameda.
Konstantinův sloup (Cemberlitas)
Jde o jednu z nejstarších a nejobdivovanějších památek města. Sloup byl postaven císařem Konstantinem na oslavu Konstantinopole jako hlavního města Římské říše. Na jeho vrcholu byla socha Apollóna, kterou během křesťanské éry nahradil kříž. Sloup symbolizuje konec pohanské tradice v byzantských zemích.
VELKÝ BAZAR (Kapali cars)
Při návštěvě Istanbulu si nenechte ujít ani procházku největším krytým bazarem světa, který je rájem pro všechny milovníky nákupů. První budovy byly postaveny jako veřejné sklady zboží. V 16. století byl celý komplex tržnic značně rozšířen. Tržnice se proslavila obchodem s kůží, kořením, látkami, keramikou, koberci a šperky. Budovy byly později poškozeny zemětřesením a v 19. století prošly rozsáhlou rekonstrukcí. V současnosti je Velký bazar komplexem sestávajícím z více než 58 krytých pasáží s tisíci obchůdků se zbožím od počátku světa v dlouhých za sebou jdoucích chodbách a poskytuje ten nejvíc vzrušující zážitek z nakupování jaký můžete zažít. Vnímejte ho všemi smysly.
Turecké lázně
Když už budete v Istanbulu , nenechte si ujít příležitost navštívit turecké lázně, kde se můžete oddat relaxu na mramorovém vyhřívaném lůžku. Pocítíte příjemné prohřátí a uvolnění svalů, po kterém bude následovat peeling kůže speciální žínkou, která zanechá pokožku hladkou a jemnou. Pěnová mýdlová masáž se aplikuje pro závěrečný odpočinek a relax.
Turecká kuchyně
Patří mezi nejrozmanitější kuchyně světa. Její tajemství spočívá v čerstvých přísadách k jídlům, v dokonalosti jejich přípravy a v konečné chuti plné harmonie. Ať už máte rádi polévky, speciality z ryb nebo darů moře, saláty, čerstvé ovoce nebo zeleninu …. každý si přijde na své. K nejznámějším tureckým sladkostem patří ovocné želé (tzv. lokum) a baklava. Sladké pečivo, které se nabízí téměř při každé příležitosti. Národním nápojem Turků je alkoholický nápoj nasládlé chuti – raki. Po jídle se doporučuje vypít i šálek tureckého černého čaje (Cay) nebo kávy (kahve).
Doprava v Istanbulu
Istanbul má dvě letiště. Hlavním je Atatürk International Airport (mezinárodní letiště) nacházející se západně od centra města. Poměrně levnou alternativou jak se z letiště dostat do města, resp. jak se z města dostat na letiště je využití metra. Druhým letištěm je Sabiha Gökçen Airport. Taxíky i běžná veřejná doprava zajišťují každodenní a pohodlnou přepravu turistů z / do města. Dopravní systém ve městě umožňují mimo jiné také městské autobusy. Lístky se kupují ještě před nastoupením do autobusu, v tzv. kioscích s označením „I.E.T.T“ a / nebo „bile“. Nezapomeňte, lístek se už v autobuse koupit nedá! Kromě státních autobusů dopravu zajišťují i autobusy soukromých společností, které jsou navíc cenově srovnatelné s těmi státními.
Oblíbeným dopravním prostředkem nejen v Istanbulu, ale i celém Turecku jsou dolmuše, které pro lepší ilustraci si můžete představit jako minibus. Vystoupit můžete kdekoliv, jízdné bývá zpravidla jednotné, bez ohledu na cílové místo. Samozřejmě, je rozdíl zda cestujete ve městě nebo už i mimo města. Tradiční formu dopravy zajišťují trajekty. Hlavně když je pěkné počasí, určitě využijte služby trajektu, protože se Vám naskytnou neopakovatelné pohledy na překrásný Istanbul. Co by to bylo za velkoměsto, kdyby nemělo metro? V Istanbulu jezdí metro na dvou drahách. Pro cestovatele je nejdůležitější právě ta, která spojuje mezinárodní letiště Atatürk a náměstí Aksaray. Podobně tak i síť tramvají je rozvětvená do dvou hlavních drah. Ale nezapomeňte, nejlepší možností jak poznat staré město, starý Istanbul – je určitě pěšky. Také v důsledku často přeplněné dopravy se tak může stát, že pěšky zajdete na cílové místo ještě rychleji než nějakým dopravním prostředkem …
Co dodat na závěr
Istanbul je v současnosti moderní velkoměsto, kde se dokonale snoubí minulost s přítomností a staré s novým. Na své si přijdou jak milovníci historie a památek, tak i ti, kteří si chtějí vychutnat nezapomenutelnou atmosféru mixu orientu a západu. Azurové moře, mešity se štíhlými minarety, uličky s vůní koření dělají toto město nezapomenutelným a výzvy muezzin k modlitbám dodávají tomu všemu i duchovní rozměr.
MAPA: Město Istanbul
VIDEO: Krása Istanbulu
Zdroj obrázků: Freeimages.com
[…] městem, nepatří mezi nejnavštěvovanější, protože Turecko v sobě ukrývá drahokam jménem Istanbul. I navzdory svému životu ve stínu Istanbulu dokáže Ankara svými památkami a atmosférou […]
[…] Cesta za poznáním dávných časů začíná na proslulém středověkém kamenném mostě přes řeku Vardar, která tvoří pomyslnou hranici oddělující dvě tváře Skopje. Nové a moderní čtvrti na pravém břehu řeky dokonale kontrastují s protilehlou starou částí města zvanou čaršija, což v překladu znamená „bazar“. Právě Skopje se totiž mohlo pochlubit vůbec největším bazarem na celém Balkáně, který svou velikostí a přitažlivostí dokonce konkuroval i vyhlášeným a známým bazarům v Istanbulu. […]