Lofoty – norské souostroví, které vás poznamená na celý život



Lofoty – norské souostroví, které vás poznamená na celý život 5.00/5 (100.00%) 1 vote

LofotyNorské souostroví Lofoty by se mělo podávat po kapkách – pro duševní zdraví. Příroda je tam tak neskutečně a koncentrovaně krásná, že nepřipraveným návštěvníkům může způsobit šok. I tak každého poznamená na celý život. Naštěstí pozitivně.

Skandinávské teritoria nad severním polárním kruhem, především Laponsko, se považují za poslední autentickou divočinu Evropy. Skutečnou divočinu mimořádné krásy přesto, že ji tvoří převážně poměrně monotónní tundra. Právě ta však v kombinaci s horami a mořským pobřežím vytváří nezapomenutelné panoramata a zátiší. Souostroví Lofoty je jakoby stvořené z toho nejlepšího, co tamní příroda nabízí.

Lofoty – jako slovenské Tatry v moři

Podobnost souostroví s Tatrami je místy až zarážející. Pocitově a také nesčetnými detaily se Lofoty velmi podobají Vysokým Tatrám. Něčemu, co by teoreticky vzniklo zatopením Tater ve výšce pásma kosodřevin. A bylo by to pětkrát delší než hlavní hřeben Vysokých Tater. Přímo z moře tam vyrůstají strmé horské hřebeny se štíty fantastických tvarů až do více než tisícimetrových výšek. Lofoty tvoří několik blízko sebe ležících ostrovů s víceméně podobnou přírodou plnou hor téměř bez vegetace, pouze s jemným travnatým a mechovým pokrytím a skalnatou či sněhovou koncovkou. Všude nacházíte až zarážející tatranské podobnosti.

Slova občas – a v případě souostroví Lofoty určitě – nestačí na uspokojivý popis. Ani expresivní přídavná jména typu úchvatné, dech vyrážející či hyper nádherné, nemohou ani zdaleka přiblížit jejich nádheru. Nakonec, tamní příroda je pouze překrásnou kulisou k ještě hůře popsatelným vnitřním prožitkům.

Lofoty jsou vysloveně letní destinace

Na Lofoty se chodí, podobně jako do Skandinávie obecně, téměř výlučně v krátkém období kolem letního slunovratu – tedy v červnu, červenci a maximálně ještě tak v srpnu. Tehdy snad ani nemají slabé místo. Během období takzvaného půlnočního slunce, které tam tehdy měsíc (!) vůbec nezapadá, ale i předtím a potom mají turisté na jejich obdivování nadstandardní podmínky: celé dny a noci bez setmění, teploty téměř srovnatelné se středoevropskými, zvláštní světelné poměry a hlavně tu neuvěřitelně krásnou přírodu v nejlepší kondici krátkého léta.

Skandinávie a speciální Norsko nejsou zdaleka takovými studenými teritorii, za jaké se obecně považují. Díky obtékání Norska Golfským proudem nejenže nezamrzá ani jeden přístav, ale právě na Lofotech je také největší tepelná anomálie na světě – v lednu je tam průměrně o 25° C tepleji, než bývá na stejné zeměpisné šířce jinde. Ale vraťme se do léta, kdy při dobrém počasí (a to je tam častější, než se traduje) máte pocit tropického horka. Vzduch je prakticky zcela bez smogu a intenzita slunce je tedy zákonitě vyšší. Mnozí návštěvníci si tehdy nemohou nechat ujít mimořádně atraktivní vylehávání na pláži. Něco vám přestalo sedět? Že jak je možné koupání v moři nad severním polárním kruhem?

Pláže v Norsku? Cože?

Jen na samotných Lofotech je přes sto pláží! I nejkrásnější celé Skandinávie, jejíž tam nikdo neřekne jinak než Copacabana. Některé jsou ještě hezčí, ale jejich návštěvnost je díky odlehlosti a extrémně nízké hustotě osídlení mnohem nižší. S tím koupáním to tam nebývá až tak „horké“, neboť voda má i při největší snaze maximálně 18 °C, ale samotný pobyt na arktických plážích je unikátním zážitkem.

Ve znamení ryb – velrybí safari

Na Lofotech i sousedních Vesterálech se nijak nedá vyhnout rybářským tradicím a ani současným aktivitám spojeným s rybami. Velkou atrakcí jsou takzvané velrybí (foto) safari. Konají se minimálně na dvou místech „twinningových“ souostroví Vesterály, ale to nejpopulárnější je v jejich nejsevernějším městečku Andenes.

Od roku 1988 si tam zájemci mohou koupit skutečně nevšední zážitek – velrybí (foto) safari. Při dobrém počasí je rybářský škuner dopraví na otevřené moře na 20 kilometrů vzdálený podmořský šelf, který je oblíbeným místem kosatek. Alespoň v období od 25. května do 15. září. Snad ani není možné, aby někoho neokouzlilo poznávání tamních obyčejných rybářských tradic a reálií. Ať už to bude návštěva rybářské vesnice, fotografování rybáře v mohutných řekách, „úklidové“ práce racků plné křiku a soubojů během čištění ryb, sledování rybáře při práci se sítěmi či vlasci nebo ubytování v rorbu – tradiční rybářské chatce.

Neskutečné věci by uměli popovídat i naši rybáři, kteří Norsko navštěvují v nečekaném počtu a mnozí i vícenásobně. O panenské přírodě na březích, o lovení z dvousetmetrových (!) hloubek, o fantastickém pocitu z nočního lovu při plném slunci, o tamní přírodě, o neskutečné kvalitě a chuti lososa.

lofoty

Lofoty jsou především o přírodě

Lofoty jsou především o přírodě, v případě, že je budete chtít poznat komplexněji, nabízejí i pár muzeí: Norské rybářské vesnice v městečku s ne/nápadným názvem, v Kabelvagu určitě nevynechejte Lofotmuseum – stylové arktické akvárium, pro obdivovatele Vikingů musí být povinnou návštěva zrekonstruovaného náčelníckeho sídla v Borga.

Na Lofotech není nouze o malé galerie a umělecké dílny (sklo, keramika, textil).

Velrybí safari se koná od konce května do poloviny září. Cena zhruba čtyřhodinové plavby je asi 90 eur a organizátoři na 95 procent garantují, že obrovské savce i uvidíte, ale v prospektu se pojišťují poznámkou, že pokud by se to přece jen nepovedlo, následující plavbu máte přednostně a zdarma.

Lofoty, ale i celá Skandinávie jsou mimořádně specifické, proto jejich první návštěvu doporučuji absolvovat prostřednictvím renomovaných a specializovaných cestovních kanceláří – a to i vzhledem k „skandinávským“ cenám.

MAPA: Norské Lofoty

 

VIDEO: Souostroví Lofoty

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.