Oslo – hlavní město NorskaOslo – hlavní město Norska 4.57/5 (91.43%) 7 votes

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOslo leží na jihovýchodě Norska. Je to hlavní město, kde se mezi historické stavby stále více vnořují moderní architektonické skvosty. Jelikož Oslo je zároveň přístavním městem, dýchá volností moře a dálek. Nechte se unést krásou Oslofjordu a severské zimy.

Co v Oslu musíte vidět

Co vidět, abyste viděli to nej a stihli to za dva tři dny? Svůj okruh po městě začněte přímo v centru a nechte se vyvést výtahem hotelu Radisson Blu Plaza. Nejenže budete mít skvělý zážitek, protože výtah je prosklený, a vám se ukáže celé město jako na dlani. Nejlepší a nejlevnější způsob přesouvání se po městě je po vlastních. Většina turistických míst je poměrně blízko sebe, ale pokud se unavíte, nastupte na autobus, tak si život ve městě nejlépe vychutnáte.

Určitě se projděte po střeše opery s krásným výhledem přímo na moře, patří k nejzajímavějším budovám města, byla dostavěna v roce 2008. Jen kousek od opery se nachází pevnost Askerhus. Hrad byl postaven v roce 1299 jako královské sídlo. Později byl přebudován na renesanční zámek s mohutným opevněním. Nachází se zde i vojenské muzeum a kaple s pohřbeným někdejší královskou rodinou. No a když už jste u moře, tak se projděte napříč přístavem a pokochejte se výhledem na majestátní výletní lodě, které zde kotví.

Určitě doporučujeme absolvovat jednu z vyhlídkových plaveb kolem přístavu nebo na jeden z okolních ostrovů. Loďkou, která jezdí mezi ostrovy Osla, se můžete jen převést a kochat se výhledem na celé město a přístav, jakož i na okolní ostrovy, na kterých zahlédnete typické domky hořčicové, bordó a modré barvy. Každý z ostrovů má svou vlastní historii, můžete vystoupit na kterémkoli z nich. V létě je ideální si vzít deku, piknikový koš a jít lenošit a zaplavat si na některou z pláží.

Královský zámek navštivte o půl druhé odpoledne, ať jste svědky výměny stráží. Od roku 2002 jsou veřejnosti přístupné prohlídky zámku. Okolí zámku obklopuje park se sochami a nedaleko se nachází národní galerie, kde je vstup zdarma. Nacházejí se zde obrazy norských malířů, jakož i obrazy od Picassa, Maneta či známý obraz Výkřik od Muncha.

Jak se dostat do Osla?

Dobré dopravní spojení je trajektem, lodí nebo letadlem. Ostatní druhy dopravy jsou závislé na trajektu. Díky Baltskému moři má dobré námořní spojení s okolními zeměmi. Norové byli vždy známí mořeplavci. Letecky se lze dostat do Osla z většiny evropských velkoměst.

300337_7197

Zajímavé památky v Oslu

Monolit

Typickým záběrem z Osla vysoký monolit (první foto ve článku). Jeho výška 17 metrů jej řadí k majestátním památníkům. Zvláštností jsou reliéfní postavy, které vytvářejí zdobení monolitu. Na monolitu je až 121 postav. Samotný monolit je umístěn v parku sochaře Vigelanda. Monolit je obklopen kruhovými schody.

Jezdecká socha krále Karla XIV.

Před královským palácem stojí jezdecká socha krále Karla XIV.

Královský palác

Královský palác je postaven v klasicistním slohu. Dokončen byl v roce 1848.

Pevnost Akershus

Turisticky přitažlivá je pevnost Akershus, která se rozprostírá na březích Oslofjordu. Někdejší pevnost, která vyhořela v 17. století je přestavěna do podoby renesančního zámku. Okolí zámku poskytuje možnost procházek s nádherným výhledem.

oslo-palac

Radnice v Oslu

Zcela určitě neobvyklou stavbou je radnice Osla. Tato netradičně řešená stavba architektů Arnstein Arneberga a Magnuse Poulssona je postavena z pálených cihel . Její zvláštností jsou dvě věže, které vyčnívají nad horizont města.

Parlament

Elegantně působící žlutá budova parlamentu ze dne 19. století patří k památkám hlavního města. Stortinget – parlamentní trávníky jsou volně přístupným místem pro veřejnost.

Národní divadlo

Norsko má několik celosvětových dramatiků. Určitě znáte alespoň Henrika Ibsena. Národní divadlo zahájilo svou činnost v r. 1899.

Holmenkollen

Tento kopec patří k oblíbeným místům vycházek všechny příznivce zimních sportů. Nachází se zde známý holmenkollenský skokanský můstek . Původně dřevěný můstek byl zrekonstruován do dnešní kamenné podoby.

Tryvannstarnet

Za povšimnutí stojí 116 metrů vysoká televizní věž. Televizní věž slouží i jako vyhlídková věž.

TIP: Chystáte se do Osla? Pak určitě navštivte web www.visitoslo.com

Zajímavá muzea v Oslu

Pokud chcete navštívit muzea prakticky zdarma, pořiďte si Oslo card. S touto kartou máte bezplatný vstup do muzeí, do městské dopravy, na parkovací místa a mnohé jiné výhody. Karta stojí na jeden den pro dospělého 180 NOK a pro dítě 60 NOK. Při kartě na více dnů dostane turista výrazné slevy.

Norsk Folkemuseum

Norsk Folkemuseum je vlastně skanzen, kde lze vidět domy z celého Norska. Součástí skanzenu jsou i velmi vzácné dřevěné kostelíky z 12. století.

Muzeum vikingských lodí

Navštívit Oslo a nevidět vikingské lodi, to by byla věčná škoda. V tomto muzeu jsou originální vikingské plavidla z 9. a 10. století.

Muzeum mořeplavby

V Oslu je několik muzeí, jejichž exponáty souvisejí s mořeplavci. Norsk Sjofartsmuseum má ve svých sbírkách mnoho lodí od zcela malých až po skutečně velké plavidla.

Muzeum Kon – Tiki

V muzeu Kon – Tiki můžete vidět kromě jiných exponátů i vor Thora Heyerdahla Kon – Tiki. Vor se proslavil tím, že na něm Thor Heyerdahl přeplul Pacifik z Peru do Polynésie, čímž dokázali, že na lodi z balsy mohli do Polynésie připlout obyvatelé z Jižní Ameriky. Další známou lodí je Ra II, kterou se expedice Thora Heyerdahla dostala za dva měsíce z Maroka na Barbados.

Národní galerie

Národní galerie má krásnou sbírku obrazů norských malířů.

Kde bydlet v Oslu?

Podívejte se na tyto weby a můžete si vybrat ubytování v Oslu:

VIDEO: Oslo

VIDEO: Centrum města Oslo

Zdroj obrázků: www.freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.