Alhambra. Perla vsazená do smaragdu



Alhambra. Perla vsazená do smaragdu 4.00/5 (80.00%) 1 vote

AlhambraNejnavštěvovanějším a také nejoblíbenějším španělským regionem je Andalusie na jihu země. Dýchá v ní starobylost dávných věků, zkrášluje ho několik historicky cenných míst a ukrývá v sobě perlu v podobě města Granada. Zde na pozadí zasněžených hor Sierra Nevada stvořili lidé kousek ráje, který nazvali Alhambra.

Španělský palác Alhambra

Španělský palác Alhambra proslulý na celém světě je jako vystřižený z orientální pohádky a přenesen na evropskou pevninu. Přenášet palác nikdo nemusel, protože již v 9.století, kdy začínají vznikat první základy palácové stavby, ovládají kus Andalusie Arabové. Přeplavili se úzkou Gibraltarskou úžinou z nedalekého Maroka až ke španělským břehům a následně proměnili celou okolní oblast ke svému obrazu. Ani oni tehdy nemohli tušit, jaká slavná se stane pevnost, kterou skládali kámen za kamenem. Díky typickému červenému zabarvení začali Arabové nazývat pevnost Qala al – Hamra, tedy červená pevnost a když si její název návštěvník nahlas vysloví, hned zaslechne odkud pochází dnešní název.

MINOLTA DIGITAL CAMERATo, že patří palác Alhambra k nejnavštěvovanějším památkám země si člověk uvědomí hned před vstupem, kde se každý den tvoří od brzkého rána fronty na vstup. Dnes je výhodnější koupit si lístek dopředu a vyzvednout si ho, protože počet návštěvníků je pro každý den omezen jen na 6000 lidí. Za bránou se rozlije oáza klidu okořeněna o stromy, vysoké i nízké keře, upravené živé ploty a barevné květy. Arabové obývající drsnou krajinu bez života vždy toužili mít u sebe zahradu či fontány a proto zde v Alhambře nesmí chybět. Hranice Alhambry označují vysoké, kamenné hradby za nimiž země padá do údolí, kde se rozprostírají ulice a střechy staré Granady. Zdá se jakoby byla Alhambra protkána nití nádherných nepatrných detailů. Jsou téměř na každém kroku. Zde zdobí stěnu verš z Koránu, tam zase běží nad dveřmi celé úryvky, jinde září do prostoru náčrty květin, listů či mozaiky. Staří maurští básníci přirovnávali krásu Alhambry k „perle vsazené do smaragdu“. Z dálky totiž Alhambra působí jakoby byla královskou korunou posazenou na zeleném pahorku.

Přestože Arabové položili první základní kameny již v 9.století, palác začal nabývat své dnešní kontury až o 400 až 500 let později. Své sny přeměněny do kamene zde začala realizovat dynastie Násridů a rozšířili nejen palác, ale panovníci Júsuf I. s Mohammedem V. k němu přistavěli i nový, nádherný palác Nazarův. Říká se, že je tím nejcennějším co Alhambra za svými zdmi skrývá. Nikdo by ho při svých toulkách neměl vynechat. I díky němu svítí jméno Granady v seznamech UNESCO. Umělecké srdce paláce bije každým dalším krokem. V Evropě bychom nenašli hezčí islámskou památku. Tmavé chodby ukryté pod střechami vedou na nádvoří lemované orientální vykrojenými oblouky. Geometrické útvary, přímky, hvězdice, arabské ozdobné písmo, to vše a ještě více spolu vytváří jeden nepřekonatelný celek. Ukryté nádvoří s obdélníkovou vodní nádrží leží v těsné blízkosti královských komnat. Palác Palacio des Comares postavil Emír Júsuf I. pro sebe a svou nejbližší rodinu. Z oken na druhém patře měl na své palácové nádvoří úžasný pohled. Fasáda paláce se zrcadlí na vodní hladině až má člověk pocit, že tu stojí paláce hned dva.

Nejkrásnějším srdcem celého paláce Nazarů je Lví palác s luxusním nádvořím, kterému dominuje fontána s dvanácti alabastrovými králi zvířat. Je dílem Mohammeda V. a obklopuje ji les 124 štíhlých sloupů nesoucích přezdobené poloblouky a střechu. Pouze na tomto nádvoří se dá strávit více než hodinu, aniž to návštěvníka unavilo. Dříve či později člověka doženou myšlenky o pozemském ráji, který má Alhambra napodobovat.

VIDEO: Alhambra – super dokument

zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Alhambra. Perla vsazená do smaragdu”

  1. […] atrakce, kterou v Granadě nepřehlédnete ani neobejdete je jednoznačně Alhambra – středověká pevnost, s jejíž výstavbou začali právě Maurové. Tyčí se nad Granadou a zasluhuje si vyhradit […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.