Stadion Nou Camp – takřka posvátné místo v Barceloně



Ohodnoťte článek, budeme rádi: 
Majestátní Nou Camp

Majestátní Nou Camp

Mango, Zara, Rambla, Sagrada Familia, to zřejmě jako první napadne ženy, pokud se jich zeptáte na Barcelonu. Většina mužů začne asi Nou Campem.

Na stadionu FC Barcelona jsme duchem několikrát do roka. Před obrazovkami sledujeme Ligu mistrů a jedno z nejlepších mužstev na světě. Komentátoři televizí na celém světě mluví o stadionu – Nou Campu (Nový stadion) jako o chrámu. Není to sice Gaudího proslulá Sagrada Familia (chrám Svaté rodiny), zevně ani nevypadá příliš lákavě, ale ten kotel uvnitř mnoho lidí okouzlí více než přírodní architektura nejznámějšího architekta hlavního města Katalánska.

Pokud se v Barceloně ocitnete v době, kdy právě FC nehraje doma, či je vyprodáno, nebo se vám lístek zdá příliš drahý, neznamená to, že se na stadion nedostanete. Klub neměl dlouhá léta logo sponzora na dresu. Miliony eur, které za logo mohl inkasovat, umí totiž vydělat jinak. Vlastní televizní stanici Barca TV s exkluzivními právy, několik klubových obchodů se spoustou originálních suvenýrů, z nichž jeden je přímo na stadionu, ale zejména samotný Nou Camp.


Muzeum na stadionu?

Stadion vydělává, i když na hřišti neběhá Neymar, Lionel Messi či miláček domácího publika, odchovanec, kapitán, Katalánec Carlos Puyol. Útroby Nou Campu totiž ukrývají i muzeum. Denně ho navštíví několik stovek lidí, vstupné je téměř dvakrát tak drahé jako do Sagrada Familie. Lístek stojí 17 eur a v ceně je i prohlídka stadionu.

Vstupuje se do něj rafinovaně – přes klubový obchod, kde nevěřícně kroutíte hlavou, na co všechno se dá umístit logo klubu. Pokud odoláte a řeknete si, že jste tu proto, abyste na vlastní oči viděli stadion a ne proto, abyste zde utráceli peníze na kýčovité suvenýry či dresy, stále jste nevyhráli.

Marketing a byznys představitelů klubu je téměř dokonalý. Ze stadionu nevyjdete jinak, než opět přes klubový obchod. Po zážitku z hlediště máte pocit, že kromě fotografií musíte mít i něco hmotného, co vám tuto návštěvu bude navždy připomínat. I proto mohou mít hráči na dresu zdarma logo UNICEF a ne sponzora. Při prohlídce stadionu a muzea vás nebude doprovázet živý průvodce. Pokud se nechcete jen dívat, ale i něco dozvědět, můžete si koupit virtuálního rádiového průvodce.

Kaple na stadionu

Prohlídka Nou Campu začíná v provizorním kinosále, kde dostanete brýle na sledování trojrozměrného dokonalého umění hráčů FC Barcelona. Jde o počítačovou iluzi, která má blízko k realitě, když si vzpomenete na kousky Ronaldinha, které ještě nedávno předváděl v dresu klubu.

Pak vás už čeká šatna hráčů, ale neumíte se zbavit pocitu, že tato slouží jen jako atrakce. Kachličky, skříňky, stěny, bazén, sprchy, vše je trošku staré a zašlé a milionové hvězdy přece musí mít větší luxus.vPo cestě ze šatny na hrací plochu narazíte i na kapli. Na jiných fotbalových stadionech ji obvykle nenajdete. Hráči v modročerveném dresu zde před utkáním mohou prosit Boha, aby jim pomohl vyhrát.

Na trávník, po kterém v nedávné minulosti běhali za domácí mužstvo například Maradona, Romário, Rivadlo, Luís Figo, Ronaldo či Ronaldinho, vás nepustí. Přestože od hřiště stojíte pár kroků, blízko střídaček, cítíte se jako ve skutečném kotli. Tribuny jsou fascinující, vysoké, plot mezi hřištěm a fanoušky neexistuje. Stadion můžete zažít nejen z pohledu hráče – ze hřiště, ale i z nejvyšších míst na tribuně.

Systém permanentek, jsou dědičné

Podle virtuálního průvodce má klub asi 50 tisíc permanentkářů. Ti mají předplacené nejlepší místa na stadionu, permanentky se dědí. Klub má dokonalý systém, který zajišťuje, aby byl stadion vždy co nejvíce zaplněný. Pokud ten, kdo permanentku vlastní ví, že na zápas nemůže přijít, nabídne na konkrétní schůzku své sedadlo na stránce klubu. Fanoušek si lístek může koupit, cenu pak odečtou z hodnoty permanentky jejímu majiteli. V době naší návštěvy, nehrála FC Barcelona doma. Na středeční zápas proti Betisu Sevilla se však dal lístek koupit za 33 až 88 eur (1000 až 2600 korun).

V muzeu, do kterého se vchází přímo z tribuny, najdete množství fotografií, fotbalových míčů, sklenic, kopaček i dresů bývalých hvězd FC Barcelona.

Fanoušek v tangách

Pokud existuje fanatický fanoušek klubu, může vypadat i takto.

Ráno mu zazvoní modro-červený budík, vstává. Do hrnku s logem klubu si nalévá čaj. Na ruku si dá hodinky FC Barcelona, oblékne si slipy v klubových barvách, tango kalhotky ve stejných barvách se zlatou nití vyšívaným logem si obléká i jeho manželka, kterou obdaroval. Ta dává svému dítěti kolem krku bryndáček a vybere mu z úst dudlík samozřejmě obě věci ve správných barvách a se správným logem milovaného fotbalového klubu. Manžel jde zatím vyvenčit psa, který je nedobrovolným fanouškem FC Barcelona. Svědčí o tom barva jeho psího pelíšku, obojek i šaty, které mu majitel navlékl. Po procházce ho v misce, jak jinak, s logem klubu, čeká žrádlo.

Do práce si dá tričko, ze kterého je jasné komu fandí a jak se jmenuje. Jelikož se zozimilo, šál i kapesníček jsou v modro-červených barvách. Pokud by ho čekalo jednání, není problém dát si klubovou kravatu. Dům zamyká, bere si klíče od motorky, nikdy si je nemůže splést s klíči od auta, klíčenka mluví za vše. Do práce jde na motorce, na helmě jsou písmena FCB, míč a je na překvapení modro-červená.

Na obědě vytahuje kvalitní černou peněženku, číšníkovi je z loga na jejím vrchu jasné, že se nemá ptát na favorita večerního El Clásico. Fotbalovým fanouškům netřeba vysvětlovat, že jde o „klasické“ největší španělské derby mezi FC Barcelona a Realem Madrid. Tentokrát se hraje u soupeře, proto doma před televizí nesmí chybět klubové chipsy a tvrdý alkohol s názvem klubu na etiketě. Pokud neexistuje originální barcelonské pyžamo, určitě spí v dresu.

Fakta o klubu FC Barcelona

  • Byl založen v roce 1899
  • Domácí ligu vyhrál 18krát
  • 24krát vyhrál španělský královský pohár
  • 2-krát triumfoval v Lize mistrů
  • 4-krát v Poháru vítězů pohárů
  • 3-krát v Poháru UEFA
  • 2-krát v Superpoháru UEFA
  • FC Barcelona je jediný tým, který se od roku 1955, tedy od samotného počátku evropských pohárových soutěží, každý rok zúčastnil na některé z nich.

Fakta o Nou Campu

  • do roku 2000 byl jeho oficiální název Esatdi del FC Barcelona (Stadion FC Barcelona), hlasováním fanoušků byl přejmenován na název Camp Nou
  • Camp Nou, po katalánsky: „nový stadion“, říká se mu často Nou Camp
  • stavět ho začali v roce 1954, dokončily jej o tři roky později
  • odhadovaná cena stavby byla 66 milionů peset, konečné číslo bylo 288 milionů
  • jeho nynější kapacita je 98 600 diváků, je tak největším fotbalovým stadionem v Evropě
  • největší návštěva 120 000 lidí byla v roce 1986 na zápase s Juventusem Turín
  • patří mezi tzv. pětihvězdičkové stadiony, kde se mohou hrát finále evropských fotbalových soutěží

MAPA: Nou Camp v Barceloně

 

VIDEO: Návštěva na Nou Campu

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

1 komentář u článku “Stadion Nou Camp – takřka posvátné místo v Barceloně”

  1. Tuláček napsal:

    Nou Camp, Barcelona a El Clásico! To je sen a hlavně nyní, když zdee hrají nejlepší fotbalisté světa. Takové cestování, to by se i líbilo!

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.