Ostrov Krk – největší jadranský ostrovOstrov Krk – největší jadranský ostrov 4.55/5 (90.91%) 11 votes
Chorvatský ostrov Krk si zamilujete.

Chorvatský ostrov Krk si zamilujete.

Ostrov Krk se nachází ve Kvarnerském zálivu. S rozlohou 409,9 km2 je Krk největším jadranským ostrovem. Jako jeden z mála chorvatských ostrovů je Krk s pevninou spojen mostem. Kolem Krku se nachází na dvacet menších ostrovů, ostrůvků a skalních útesů. Krk je také nejseverněji položeným obydleným ostrovem ve středozemí vůbec.

Doprava na ostrov Krk

Od roku 1980 je ostrov Krk z pevniny dostupný mostem. Dva mostní oblouky překlenují ve výšce 60 m nad mořem vzdálenost 1310 metrů mezi pevninou a ostrovem Krk. Tato vzdálenost je přerušena pouze skalnatým ostrůvkem Sv. Marko. Krk je také výchozím bodem pro další kvarnerské ostrovy – z Krku jezdí trajekty na ostrov Cres (Valbiska – Merag) a na ostrov Rab (Valbiska – Lopar). Na Krku se také nachází malé letiště.

Geografie chorvatského ostrova Krk

Přestože má Krk pozemní spojení s pevninou, neztrácí typickou jedinečnou atmosféru ostrova. Pobřeží Krku je členité, s mnoha polouzavřenými lagunami, zálivy a krásnými oblázkovými i písčitými plážemi. Nejvyššími vrcholy Krku jsou kopce Obzova (568 m), Brestovica (558 m), Veli vrh (541 m), Zmina (537 m) a Veli Hlam (482 m). Krk je tvořen převážně vápenci a nachází se zde mnoho jeskyní. Severní a jižní části Krku jsou typické skalnatým terénem a pastvinami. Specifické jsou pro tuto zemi suché zídky, chorvatsky zvané „gromače“, které se nejlépe dochovaly v okolí Bašky. V centrální části ostrova se nacházejí úrodná pole. Na Krku se nacházejí také dvě sladkovodní jezera – Ponikve a Omiška jezero.

Počasí na ostrově Krk

Ostrov Krk je chráněn horami v Kvarnerském zálivu a je zde tedy velmi sucho. Krk má mírné středozemní podnebí. Nejčastějšími větry jsou bura, jugo a maestral. V červenci na Krku nebývají žádné dešťové srážky a také měsíce červen, srpen a září je mají jen minimální. Nejdeštivějším měsícem na Krku je listopad. S počtem hodin slunečního svitu přesahující 2000h za rok patří Krk k nejslunnějším místům v Evropě.

Historie ostrova Krk

Ostrov Krk byl pravděpodobně osídlen již v prehistorických dobách, prvními doloženými obyvateli jsou však až Liburnové. V dobách starověkého Říma zde vznikla osada Curicum, známá díky námořní bitvě mezi Caesarem a Pompejemi v roce 49 před n. l. Následovalo krátké období byzantské nadvlády av letech 1000 až 1797 spadal Krk pod správu Benátek. Ve skutečnosti zde však vládl chorvatský šlechtický rod Frankopan. Po roce 1797 se stal Krk součástí jižních držav habsburské monarchie av roce 1918 připadl ostrov Itálii, ale pouze na 2 roky. Během 2. světové války byl Krk obsazen italskou a německou armádou a po válce připadl Jugoslávii. Od roku 1991 je součástí nezávislého chorvatského státu.

Flóra a fauna ostrova

Rozmanitost reliéfu ostrova a příznivé klimatické podmínky přispěly k rozmanitosti ostrovní květeny – na Krku roste téměř 1400 různých rostlinných druhů. V centrální a západní části ostrova převažují lesy (zabírají zhruba třetinu ostrova) a pěstuje se tu zelenina a středozemní ovoce, např. vinná réva a olivovníky. Vinice jsou nejproduktivnější zejména na Vrbnickom poli – pěstuje se zde místní odrůda bílého vína Vrbnická Žlahtina.

Ostrov Krk a přilehlý ostrůvek Prvić v severovýchodní části pobřeží Krku jsou domovem vzácného supa bělohlavého (Gyps fulvus).

Zajímavá města na ostrově Krk

Město Krk

Historické město a přístav Krk najdete na jihozápadním pobřeží ostrova Krk. Římská obec Curicum, která zde kdysi stála, byla tradičním kulturním, hospodářským a dopravním centrem ostrova. Vzhledem k častým útokům a přepadením ze strany pirátů bylo město Krk neustále opevňováno. Původní hradební zdi se uchovaly v dobrém stavu a dávají městu jeho typickou podobu.

Památky města Krk

Hlavní historickou památkou města je mariánská katedrála. Původně jde o raně křesťanskou trojlodní baziliku ze 6. století, která byla v 12. století přestavěna v románském slohu av 18. století v slohu barokním. Katedrála má krásné interiéry s cennými obrazy mistrů benátské školy. S katedrálou sousedí biskupství se sbírkou obrazů, která je přístupná veřejnosti. Zvonice s barokní kopulí pochází ze 17. století.

Během návštěvy města Krk vás však nejvíce upoutají mohutné městské hradby, po kterých části se můžete za malý poplatek projít a pokochat se výhledy na město.

Baška

Tradičním cílem turistů na ostrově je Baška v jižním zálivu. Místní krásná písčito-oblázková pláž dlouhá 1,8 km byla oceněna i Modrou vlajkou. Kromě skvělého koupání a možnostem nejrůznějších vodních sportů je Baška také skvělým místem pro výlety po ostrově a turistiku. Baška je obklopena majestátními horami a na jednom z kopců nad Baškou se tyčí kostelík Sv. Jana Křtitele z 11. století (Crkva Sv. Ivana). Ke kostelu se dá dojít pěšky nebo vyjet autem. Je odtud fantastický výhled na pevninu a blízký ostrov Rab. Kolem kostela je velký hřbitov se zajímavými náhrobky. Několik dřevěných křížů na vrcholu u kostela dovává scenérii zvláštní, tajuplný nádech.

Bašský hlaholský chodník: Na počest ostrova Krk, kolébky hlaholice v Chorvatsku byl v roce 2006 zahájen v Bašce unikátní projekt zvaný Bašský hlaholský chodník (Bašćanska staza glagoljice). Hlaholice je staré slovanské písmo skládající se z 33 znaků – písmen. Do projektu Bašský hlaholský chodník byli zapojeni studenti sochařství a postupně bylo v okolí Bašky rozmístěno 33 monolitů – jednotlivých písmen hlaholské azbuky. Po tomto chodníku se můžete vydat i Vy. V turistické agentuře v Bašce nebo v kostele sv. Jana si můžete vyzvednout mapu s vyznačením míst jednotlivých písmen. U každého monolitu si odepíšete kód a pokud předložíte všech 33 kódů, dostanete certifikát o absolvování.

Vrbnik

Městečko Vrbnik na severovýchodním pobřeží ostrova Krk má unikátní polohu – nachází se totiž na skalním útesu. Jedná se o místo s bohatou historií, sahající až do doby osídlení illyrskými kmeny. Ve středověku bylo kolébkou chorvatského písemnictví – centrem hlaholice. Dodnes jsou zde viditelné nápisy psané hlaholicí na mnoha historických stavbách. Dnes je Vrbnik známý především díky vinařství. V okolí Vrbniku se na vinicích pěstuje vynikající odrůda bílého vína zvaná Vrbnickí Žlahtina. Je zajímavá tím, že se nikde jinde nepěstuje. Pokud Vrbnik navštívíte, v jeho uličkách narazíte na mnoho různých vinařství, kde můžete víno ​​ochutnat a také nakoupit. V okolí Vrbniku se nachází také několik přírodních pláží. Snad nejkrásnější je písčito-oblázková pláž Potovošće jihovýchodně od Vrbniku.

Ostrůvek Košljun u letoviska Punat

Uprostřed téměř uzavřené Punatské a Košljunské zátoky leží malý zalesněný ostrůvek Košljun. Jeho rozloha je jen 6,5 ha. Košljun je jediný malý ostrůvek kolem ostrova Krk, který je obydlený. Z oblíbeného turistického letoviska Punat je vzdálen jen 750 m a z městského přístavu jezdí na Košljun výletní lodě.

Košljun, ostrůvek kruhovitého tvaru, oplývá malebnými přírodními krásami a jeho zajímavostí je františkánský klášter ze 16. století, který si svou původní podobu zachoval až do dnešních dnů. Historie kláštera je však ještě starší – klášter byl vybudován na místě původního benediktinského kláštera, který zde založili benediktini v 11. století. V komplexu se dnes nachází klášter, bazilika, sakrální muzeum, knihovna se vzácnými spisy tištěnými hlaholicí a etnografická sbírka. V klášteře si můžete prohlédnout náhrobek poslední kněžny z rodu Frankopan, Kateřiny, která zemřela v roce 1529.

Malý přístav na Krku

Malý přístav na Krku

 

Další zajímavá místa na Krku

Jeskyně Biserujka (Špilja Biserujka)

Nejnavštěvovanější jeskyně na Krku je krasová jeskyně Biserujka blízkosti vesnice Rudine. Jeskyně Biserujka, známá také pod názvem Vitezićeva špilja, je dlouhá 110 ma teplota se zde pohybuje celoročně kolem 15 stupňů. V jeskyni byly vybudovány chodníky, a tak je dostupná všem věkovým kategoriím. Prostory jeskyně jsou nyní dobře nasvětlené a návštěvníci mohou obdivovat nádherné stalaktity a stalagmity.

Léčivé bahno na Krku

Téměř uzavřený záliv Soline v severovýchodní části pobřeží Krku má pěkné písečné pláže. Snad nejznámější je pláž Komoriska Meline s jemným pískem. V její západní části se nachází slané léčivé bahno. Moře je v těchto místech mělké – od břehu můžete jít až 50 ma stále dosahujete na dno. Maximální hloubka je jen 3 ma moře je zde o 2 až 3 stupně teplejší než v okolních zátokách.

MAPA: Ostrov Krk

 

VIDEO: Baška, ostrov Krk

Zdroj obrázku: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Ostrov Krk – největší jadranský ostrov”

  1. […] je umístěno na sevrovýchodním dílu ostrova Krk, naproti Crikveničské riviéry. S téměř nedotčenou přírodou, uspokojí každého […]

  2. […] je devátý největší chorvatský ostrov, nacházející se v souostroví Kvarner, kde patří i Krk, Pag, Cres, Lošinj a jiné menší otrovy a poloostrovy. Souostroví se táhne na severu od […]

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.