Ostrov Limnos – turismem neobjevený s nádhernými plážemi



Ostrov Limnos – turismem neobjevený s nádhernými plážemi 4.20/5 (84.00%) 5 votes
Limnos a hlavní město Myrina..

Limnos a hlavní město Myrina..

Limnos (řecky Lemnos) leží v severovýchodním cípu Egejského moře. Jde vlastně téměř o souostroví dvou ostrovů, zahrnuje také ostrov Agios Efstratios ležící na jihozápadě. Ostrov Limnos je osmým největším řeckým ostrovem. Na severu je nejbližším ostrovem Thassos a menší Samothraki, západním směrem leží známá turistická oblast Chalkidiki, na jihu sousedí s ostrovem Lesbos, východním směrem jsou turecké ostrůvky Imbros a Tenedos. Nejvyšší hora Skopie-Vigla (470 m.n.m.).

 

 

Informace o ostrově Limnos:
Rozloha – 475,60 čtverečních kilometrů
Počet obyvatel – cca 17 000 obyvatel
Hlavní město – Myrina
Měna – Eur (euro)


Limnos – převážně zemědělský ostrov

Limnos je převážně zemědělský ostrov a je důležitý také jako vojenská základna. Turismem ještě neobjevený s nádhernými plážemi a průzračným mořem, s místní tradiční atmosférou a krásnou přírodou je ideální pro strávení klidné dovolené. Hlavním městem Limnosu je městečko a přístav Myrina, které je důležitým obchodním centrem a jedním z nejživějších letovisek ostrova a je známé svým benátským opevněním postaveným na antických základech a sbírkami Archeologického muzea. Mezi další známé střediska ostrova patří Kastro, město ležící na západním pobřeží, Moudros druhý přístav ostrova, nacházející se na jižním pobřeží a menší letovisko Plati ležící v kopcích na jihozápadě ostrova, cca 2 km od hlavního města Myrina.

Historie ostrova Limnos

Původně byl ostrov zřejmě osídlen Thráky a o jeho rané historii je známo velmi málo. Existuje nález hrobky s písemným pozůstatkem dokumentující lemnoštinu (jazyk Lemnojců), který vykazuje četné podobnosti s jazykem Etrusků. Kolem roku 800 před n.l. byl ostrov dobyt Řeky, kteří však byli následně po cca 100 letech na čas vytlačeni a svoji mocenskou pozici zde opět upevnili až okolo roku 600 před nl. Ostrov pak patřil Athénám a během helénského období sdílel svůj osud s Řeckem. V r. 1657 byl ostrov obsazen Turky a až v r. 1921 byl v rámci 1. balkánské války opět sjednocen s Řeckem.

Pláže na ostrově Limnos

Na ostrově Limnos se nacházejí jedny z nejkrásnějších pláží v severovýchodních vodách Egejského moře. Je jich tu celá stovka, některé z nich jsou písečné, místy oblázkové. Zachovávají si však svůj původní, přírodní ráz a nabízejí dostatek soukromí, protože sem mnoho návštěvníků nejezdí. Voda je zde křišťálově čistá, okolí kopcovité, místy skalnaté, porostlé zelení. Turisty nejoblíbenějšími pláží je ta u letoviska Plati. Je dlouhá téměř 1 km a vine se kolem krásného zálivu. V zátoce na jihozápadě ostrova, asi 10 km od hlavního města Myrina, se nachází pláž Kokkina pokrytá červeným pískem.

Co na ostrově Limnos musíte vidět?

Myrina

Hlavním městem ostrova Limnos je Myrina, nebo také Hora či Kastro, se svými cca 3,5 tisíci obyvatel. Základy tohoto sídla, pojmenovaného po manželce jednoho z tehdejších vládců, byly položeny již ve 12. století. Dnes město není jen centrem služeb, jako jsou banky nebo nemocnice, ale také architektonickým a kulturním skvostem ostrova. Řady jednoduše pojatých domů v neoklasicistním stylu, připomínající zašlou slávu řeckého impéria, byly postaveny převážně ve 2. polovině 19. století. Malý přístav, ve kterém můžete okusit výtečné lahůdky z čerstvě ulovených ryb, byl po staletí pečlivě střežen z mohutné pevnosti nad městem, která byla později přestavěna na zámek. Nejen u ní, ale také v samotném přístavu se můžete kochat kouzelnými západy slunce, lemujícími zlatem celé pobřeží.

Na své si tu přijdou obdivovatelé starodávných kultur. Archeologické muzeum, do nějž byly shromážděny vzácné předměty z celého ostrova Limnos, nabízí ke zhlédnutí artefakty, jejichž stáří je datováno od doby bronzové až po Římany. Dále můžete navštívit Byzantské nebo Církevní muzeum. Také katedrála Agia Triada, nacházející se v centru města, stojí za návštěvu. Ti, kdo preferují spíše živější druhy umění, mohou po celé léto vybírat z mnoha představení tradičního divadelního festivalu. Za kulturou lze však také vyrazit do Kondopouli na festival tanců a krojů.

Poliochni

Je považováno za nejstarší obydlené území Řecka av minulosti zde údajně stála neolitická osada, nalezené pozůstatky vypovídají o životě v době bronzové, železné, ale i ve středověku.

Sladkovodní jezera Alyki a Hortarolimni

Neobvyklý přírodní úkaz, jezera jsou jediným zdrojem vody na ostrově, zimovištěm plameňáků a domovem ptáků, které nikde jinde v Řecku neuvidíte.

Výlet do vnitrozemí ostrova Limnos

Vesnička Varos známá výrobou sýrů na export, dále vesnice Ayios Dimitrios, kde si můžete pochutnat na sladkých rozinkách nebo vypít typicky řecké ouzo a Atsiki, kde se vyrábějí sladkosti různého druhu.

Agia Sophia

Opuštěná vesnička se 4 větrnými mlýny.

Roussopouli

Městečko se zachovalými zbytky původního opevnění a kostelů, často stavěných z mramoru. Z dob Byzantské říše.

Kaspaka

Jedna z největších vesnic ostrova známá tím, že se zde pořádají klasické řecké svatby.

Kornos

Vyvěrají zde horké prameny, které mají terapeutické a léčivé účinky.

Katalakkos

Nacházejí se zde jedny z nejdelších a nejklidnějších pláží ostrova.

MAPA: Řecký ostrov Limnos

 

VIDEO: Ostrov Limnos

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.