Skotské hrady a zámkySkotské hrady a zámky 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Šlechta a panovníci ve Skotsku staletí stavěli hrady, aby chránily sebe a své rodiny. Na území Skotska bylo údajně více než tři tisíce hradů, zámků a pevností. Mnohé hrady se zachovaly dodnes, z jiných jsou jen zříceniny. Pokud bychom si je chtěli podívat všechny, museli bychom se do Skotska asi přestěhovat. Na trase Edinburgh – Glasgow – Fort William – Isle of Skye – Ulapool – Inverness jsme je viděli alespoň 10 z auta, některé zámky a hrady jsme si prohlédli i z blízka.

Hrad v Edinburghu

Hrad v Edinburghu

Hrdě se tyčí na kopci nad nádherným městem Edinburgh. Skotsko má množství hradů, ale tento je jedním ze symbolů Skotska. Postaven na malém kopci vyhaslé sopky v 12. století láká každoročně více než milion turistů, což z něj dělá po Tower of London druhou nejnavštěvovanější památku ve Velké Británii. My jsme si ho podívali jen z venku, jednak prohlídka interiérů stála 16 liber na osobu a jednak jsme měli na Edinburgh jen pár hodin. Díky poloze na kopci je hrad dobře vidět téměř z libovolného místa, zajímavý výhled na něj je z Princes Gardens.

Eilean Donan Castle

eilean

Pohádkový hrad na soutoku 3 jezer Loch Long, Alsh a Duich láká turisty z celého světa a přesto, že samotná stavba není až tak převratná, scenérie kolem z něj dělá nejvíce fotografovaný zámek ve Skotsku. Byl postaven ve třináctém století na obranu proti Vikingům. V roce 1719 během okupace španělským vojskem byl hrad kompletně zničen a rekonstruovali ho až po 200 letech. Murphyho zákony fungovaly výborně a, samozřejmě, že hrad během naší návštěvy obklopovalo lešení.

Hrad Stalker

stalker

Maličký hrad leží na malém ostrově na jezeře Loch Linnhe a nachází se asi 10 minut od města Fort William. Je v soukromém vlastnictví, ale během sezóny je možné jít i na prohlídku, třeba si ji však předem rezervovat, protože majitelé si dali limit 5 prohlídek týdně a návštěva je ovlivněna i počasím a přílivem. Na skotský hrad Stalker se jistě vyplatí přijít podívat, jedná se o jeden z nejkrásnějších hradů na unikátním místě. Pokud do Skotska pojedete, nenechte si ho ujít.

 

 

Hrad u Inverness

inver-cast

Hrad nad romantickým městem Inverness (hlavní město Highlands) nabízí pěkný výhled na centrum i okolní hory. Kdybychom měli více času, určitě bychom navštívili i další zámky a zříceniny. Byli jsme u něj blízo a byl opravdu nádherný.

 

 

 

Další Skotské hrady

Sídlo královské rodiny Balmoral, Dunvegan (nejdéle nepřetržitě obývaný skotský hrad), pohádkový Inveraray, Glamis hrabat ze Strathmore a mnohé další ..

VIDEO: Hrady a zámky ve Skotsku

Zdroj fotografií: SXC.hu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.