Aerofóbií – strachem z létání, trpí téměř 25 % populace. K tomuto číslu částečně přispěly i příběhy o haváriích letadel způsobených zapnutým telefonem jednoho z pasažérů, či dokonce o příšerném jídle. Abychom se alespoň trochu pokusili hrozivé procento snížit, vysvětlíme v následujících řádcích 9 nejčastějších mýtů spojených s cestováním letadlem.
1. Odpad z letadla se vypouští na zem
Nejrozšířenějším mýtem je určitě to , že odpad z toalet se vypouští během letu na zem. Nejenže by to bylo nechutné, ale i extrémně nebezpečné, protože objekty padající z takové výšky by mohly člověka na zemi zranit. Nepravdivost tohoto faktu potvrdila i Federální letecká správa, která uvedla, že vypouštění jakéhokoliv materiálu je nemožné kvůli konstrukci letadla. Odpad je skladován ve velké nádrži až do přistání, takže není třeba se bát, že na vás ze vzduchu něco padne.
2. Ze špatného vzduchu v letadle onemocníte
Jste po cestování letadlem vždy nemocní? Na vině není špatný vzduch, který v letadle proudí. Vzduch je filtrován a jsou z něj odstraněny všechny bakterie i viry, čili se nemusíte obávat toho, že jeden nemocný cestující nakazí vás a i zbytek cestujících. Mnohem pravděpodobnější je to, že onemocníte kvůli nedostatečnému mytí rukou nebo nedostatku spánku.
3. Zapnutý mobil způsobí pád letadla
Nevypnul si někdo z cestujících telefon či mp3-ku a vy se nyní modlíte abyste přežili? Naštěstí i toto je jen mýtus. V případě, že by elektronika mohla způsobit pád letadla, byla by už dávno v letadlech zcela zakázána. Pravdou je, že neexistuje žádný důkaz, který by potvrdil, že elektronika ohrožuje let. Podle nejnovějších informací zrušil Americký Federální úřad pro letectví dlouholetý zákaz používání telefonů, takže ho můžete mít zapnutý během celého letu. Zakázané je jedině telefonování, které by mohlo být nebezpečné během odletu či přistání, kdy byste tímto způsobem mohly narušit kontakt s řídící věží. Takže při další cestě letadlem si v klidu vychutnejte hudbu, filmy i čtení knih na svém telefonu či tabletu. Pro jistotu ale doporučujeme zvolit režim „Letadlo“.
4. Pozice při nouzových přistáních vám nemá zachránit život
Nejvíce mýtů koluje o pozic, do které je nutné se dát v případě nouzového přistání. Internetem se šíří množství konspiračních teorií o tom, že dát si hlavu ke kolenům či opřít se o sedadlo před vámi, vám život nezachrání. Autoři těchto teorií tvrdí, že letecké společnosti doporučují cestujícím tuto pozici kvůli tomu, aby se při možné havárií zachovaly zuby pasažérů a byla tak jednodušší jejich identifikace. Další teorií je to, že tato pozice nemá život zachránit, ale právě naopak, zlomit cestujícímu vazy a rychle ho usmrtit, neboť je pro pojišťovnu levnější zaplatit smrt jak kompenzovat zranění s doživotními následky. Nemusíte se ale bát, všechno jsou to jen mýty, navíc vyvráceny odborníky na leteckou bezpečnost, kteří dokázali, že pozice, která je předváděná letuškami ve skutečnosti zachraňuje životy a předchází zraněním.
5. Letadlo řídí po celou dobu autopilot
Že by byly současné technologie natolik pokročilé, aby stačilo stisknout jeden knoflík a letadlo by letělo celou cestu samo? Možná v budoucnu. Ve skutečnosti je autopilot používán pouze ve vyhrazených situacích, nikdy ne během přistání či odletu. Piloti ho mohou pustit, pouze když jsou v dostatečné výšce a letadlo je stabilní. I v tomto případě ale musí na autopilota neustále dohlížet.
6. Turbulence jsou nebezpečné pro letadlo
Turbulence během letu zažil už určitě každý. Pro všechny jsou nepříjemné, ale nebezpečné nejsou. Letadla jsou zkonstruována tak, aby vydržely nárazy a turbulence 1,5 krát silnější než všechny ty, které byly zaznamenány během posledních 40 let. Kromě toho se piloti díky speciální technice umí mnohým turbulencím vyhnout. Při vašem dalším letu se už tedy nemusíte bát.
7. V letadle se opijete rychleji
O tom, že ve vzduchu se opijete mnohem rychleji než na zemi, jste již jistě slyšeli. Ti, kteří si rádi dopřejí sklenku alkoholu by určitě byli rádi, kdyby byla jeho vysoká cena na palubách letadel kompenzována vyšším obsahem alkoholu. Studie však potvrdily, že hladina alkoholu v krvi je stejná, ať pijete kdekoliv. Dejte si však pozor na to co může přijít potom. Alkohol i samotné cestování vás mohou dehydratovat natolik, že vystřízlivění po vypití stejného počtu pohárků může být ve vzduch mnohem horší než doma v posteli.
8. Kyslíkové masky mají podobný účinek jako marihuana
Určitě jste již slyšeli historky o tom, že kyslíkové masky jsou v letadlech proto, aby se pasažéři nadýchali uklidňující drogy. V momentě blížící se katastrofy, se člověk nadechuje velkými doušky. Najednou se dostane do euforie a přijme svůj osud. Ano, zní to docela logicky, ale pravdivé to není. Masky jsou tam na to, abyste se mohli nadechnout kyslíku – bez vedlejších efektů, v případě, že dojde k nehodě či přetlakování.
9. Jídlo v letadle chutná špatně
Slyšet někoho mluvit pozitivně o jídle, které podávalo v letadle, je zázrak. Třeba si uvědomit, že letadlo není 5 hvězdičková restaurace, jídlo musí být připraveny tak aby ho stačilo jen ohřát a musí vydržet déle. Kromě tohoto všeho, k dojmu, že toto jídlo chutná špatně přispívá i fakt, na který nedávno přišli vědci z Manchesterské univerzity. Jejich studie prokázala, že na vině je hluk z motorů letadla, protože vnímání chuti je u člověka ovlivněno hlasitými zvuky. Takže příště zacpat uši a dobrou chuť!
Zdroj obrázku: SXC.hu