Máte obavy z cestování s vašimi malými prcky? I s dětmi se dá pohodlně cestovat, užít si zábavu a zažít krásnou dovolenou. Musíte je však na cestu, která je zřejmě bude nudit, dobře připravit. Připravili jsme pro Vás pár užitečných rad jak to zvládnout.
1. Naplánujte si trasu
Dělejte si přestávky . Ideální každé 1,5 až 2 hodiny . Půjdete kolem zajímavých míst , kde si mohou vaše děti dobít energii ? Vyhledejte je na mapě a označte . Například areály při jezerech , místa s dětskými koutky nebo prolézačkami . Tip : Navigace vám nejen ušetří čas , ale budete si moci cestu lépe rozplánovat . Cena na MALL.SK od 135 € .
2. Dodržujte pitný režim
Vždy si přichystejte na cestu dostatek tekutin. Vyhýbejte se však sladkým syceným nápojům. Jezte menší porce a upřednostněte lehčí jídla. Tip : Některé autochladničky mají kapacitu až 24l a dají se využít i pro chlazení jídel a pití.
3. Nezapomeňte na oblíbené hračky
Aby se vaše ratolesti cítily pohodlně a bez stresu, měli byste jim do auta přibalit jejich oblíbenou věc, například plyšovou hračku, která jim dodá jistotu. U starších dětí nějaký přehrávač na hudbu nebo video. Cestou si můžeme zazpívat, vyprávět pohádky, příběhy nebo zajímavosti o místech, kterými projíždíte. Tip: Přenosný DVD přehrávač , který se dá pevně umístit na opěrku sedadla.
4. důležité maličkosti
Pro malé děti přibalte rezervní plenky, suchou látkovou plenku, či vlhké kapesníky. Nezapomínejte ani na pokrývku hlavy a věci na převlečení, pokud by bylo chladněji, nebo se děti v autě zpotily. Doporučujeme vzít si do auta i sáčky v případě nevolnosti. Tip: Nákrčník pro miminka poskytuje jemnou oporu hlavičky při cestování v autosedačce nebo pro děti posazené na sedáku.
5. Už tam budeme?
Vymyslet dětem v autě během dlouhé cesty na dovolenou program a být připraveni na každou situaci je sice obtížnější, ale při pečlivé přípravě se to dá v pohodě zvládnout.
Cestování s nejmenšími
Je vůbec cestování s dětmi vhodné? A jak děti cestování snáší? To jsou otázky, které si často klademe. Jsou různé názory na cestování s dětmi. Nedoporučuje se velká vzdálenost. Na děti může špatně působit dlouhá cesta a změna klimatu. Většina dětí má ráda své domácí prostředí a svůj režim. Proto, když už se s dětmi rozhodnete cestovat někam opravdu daleko, je zapotřebí chovat se rozumně a mít ohled na své děti. Jsou i kladné názory na cestování s dětmi. A to, že by se mělo cestovat s dětmi už od malého miminka, aby si na cestování zvykly. Potom, až povyrostou, budou na cestování zvyklé a také jim nemusí být v autě špatně. Nakonec si i lépe zvyknou na cizí prostředí.
Nejlépe se cestuje s malými dětmi. Většinu času děti v autě prospí. Velkou výhodou je, když je miminko kojené. Mamince odpadne velká starost, jakou vhodnou stravu připravit pro dítě na cestu. Další výhodou je, že miminko nevyžaduje tolik pohybu. I tak je zapotřebí dítě kontrolovat a dopřát mu pauzu. U větších dětí není zapotřebí, aby tolik jedly, a ani to nevyžadují. Spíše by se měl hlídat pitný režim, a to hlavně v létě.
Při cestování do zahraničí by kojenci a batolata měli mít s sebou svojí vlastní stravu. Něž pojedete s dětmi do zahraničí, určitě byste o tom měli informovat svého dětského lékaře. Lékař vám s největší pravděpodobností dítě naočkuje, a to proti žloutence a zimnici. Také vám dá prášky jako prevenci proti malárii. Řekne vám, jak se zachovat, když dítě onemocní, jak si vybavit lékárničku a jak dodržovat správnou hygienu.
Cestování do exotických zemí
Pokud se rozhodnete s dětmi cestovat do exotických zemí, musíte určitě počítat s vážnými riziky.
- Zvířata: Děti zvířátka milují a rády si s nimi hrají. Měli bychom být velice opatrní. Zvířata mohou přenášet vzteklinu a další jiné nemoci.
- Koupání: S dětmi bychom měli chodit na vyhrazená, hlídaná a čistá koupaliště, kde jsou i bazénky pro děti.
- Strava: V cizím prostředí bychom dětem neměli dávat neoloupané ovoce, syrovou zeleninu ani málo tepelně upravené maso. Malá miminka by měla mít svojí stravu už z domu, případně koupenou na místě (příkrmy).
- Pitná voda: Kojenci by měli mít balenou vodu (kojeneckou). Pokud není k dispozici, voda by se měla převařit. Velkou ochranou proti infekci v jídle a ve vodě je kojení, například malárii nebo žloutenku.
- Hmyz: Záleží na tom, v jaké části světa se nacházíme. Velkou ochranou pro naše děti jsou repelenty. Pro malá miminka se doporučují repelenty koupené v lékárně, kde vám dobře poradí.
- Úpal: Děti bychom měli chránit před sluníčkem. V poledních hodinách na sluníčko ani nechodit. Dítě můžeme chránit kloboučkem, slunečníkem a krémem na opalování. Čím je dítě menší, tím je zapotřebí vyšší faktor.
- Průjem: Hodně dětí, které změní prostředí, trpí průjmem. Větší děti to mohou mít i psychického původu. Pokud průjem dostane kojenec, kojte častěji. Pokud dítě nekojíte, dbejte na pitný režim. Když dítě dostane horečky a začne zvracet, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc.
Pomůcky do auta
- Stínítka na okna: Slouží k ochraně proti sluníčku, aby dítěti nesvítilo do očí. Dítě tak může nerušeně spát nebo sledovat okolí. Na trhu je spousta stínítek. Některá jsou obyčejná, jiná barevná, která dítě zabaví.
- Chránič sedadla do autosedačky: Ochrání autosedačku před počůráním nebo před ušpiněním od jídla. Tyto chrániče bývají z velmi příjemného materiálu, takže dětem nepřekáží při jízdě.
- Chránič na pásy: Slouží jako polštářek pro dítě. Může si na něj položit hlavičku. Zároveň ho neškrtí pásy do bříška.
- Kapsáře: Slouží k ukládání hraček. Kapsáře se připnou na přední autosedačku zezadu. Buď jsou na zip, nebo gumičku.
Cestování s dětmi by měla být radost. Můžeme jim cestu zpříjemnit pěknou hudbou. Děti musí mít z cestování příjemné zážitky. A rodiče se musí přizpůsobit věku dítěte.
VIDEO: Jak cestovat s dětmi?
Zdroj obrázku: SXC.hu