Zaragoza – hlavní město provincie AragónZaragoza – hlavní město provincie Aragón 4.08/5 (81.54%) 13 votes
Zaragoza a řeka Ebro

Zaragoza a řeka Ebro

Znáte ten pocit, když se na něco těšíte, někdy dlouho, někdy krátce, a těšíte se na to tak moc, malujete si to tak růžově, že když ten okamžik přijde, jste trošku zklamáni. Představa často předčí realitu. Mně se to často stává při výletech. A proto mám o to raději všechny ty neplánované zastávky nebo vynucené změny tras. Taková místa často příjemně překvapí. Tentokrát se nám to přihodilo v Zaragoze.
Chtěli jsme strávit květnový prodloužený víkend na východním pobřeží. Vyměnit na pár dní ukřičený Madrid za klid v přírodním parku delty řeky Ebro. Jelikož se nám však podařilo sehnat ubytování až od neděle, rozhodli jsme se strávit sobotu někde na půli cesty. Výběr padl na Zaragozu.

Zaragoza – hlavně památky římské kultury

Je to hlavní město španělské provincie Aragón, leží ve velkém údolí v centru této provincie. Protéká jí řeka Ebro. Má bohatou historii, podstatný je samozřejmě římský vliv – město se v těch dobách jmenovalo Caesaraugusta (nevím zda současné jméno vzniklo komolením toho římského, zní však velmi podobně – písmeno „z“ se španělsky vyslovuje jako naše „s“), území patřilo dlouhou dobu také arabům, přesněji Maurům. Počasí jsme měli velmi netypické. První polovinu dne poprchávalo, až do večera zas lilo jako z konve. Připomínalo nám to podzim v Česku. A tak jsme v ulicích města v našich pončo pláštěnkách vzbuzovali trošku pozornosti.

Aljaferia

Aljaferia

Aljaferia

Nejprve jsme si zašli ohlédnout maurskou Aljaferii. Je to opevněný palác, který arabové postavili v 11. století. Původně stál v otevřené krajině, časem ho však město zhltlo a tak je nyní jeho součástí. Dnes tam sídlí Aragonská vláda. Je v dobrém stavu a velká část je také zpřístupněna.
Je to mohutná stavba s tichými schodišti a sály. Jedno z nádvoří je pěknou ukázkou arabské zdobené architektury – stěny, sloupy, oblouky a stropy pokryté ornamenty a štukovými vlysy. Mnoho stinných míst, tekoucí voda, uprostřed svěží a vonící zahrada. Místo jako stvořené pro přemýšlení.
V interiérech je pár exponátů vázajících se k historii a architektuře stavby. Zajímavé jsou velké malované stropy s výzdobou z různých století. Je příjemné se prostory paláce jen tak procházet. A na závěr si ho ještě ohlédnout z venku, například z hluboké příkopy, která ho obklopuje.

Bazilika Nuestra Seňora del Pilar

Jednou ze sakrálních staveb stojících v centru města je bazilika zvaná Nuestra Seňora del Pilar (což by se dalo přeložit jako Panna Maria ze sloupu). Legenda totiž říká, že se zde nedaleko řeky začátkem našeho letopočtu zjevila sv. Jakubovi Panna Maria. Zjevila se na sloupu a pokud se nemýlím, sloup je vystaven právě v této bazilice. Chrám má patřičnou atmosféru.

Katedrála La Seo

Dalším významným kostelem je katedrála La Seo, známá i svým muzeem tapisérií. Má velkolepý interiér, doporučuji jeho prohlídku.

TIP: Navštivte ve Španělsku Sevillu

Římské divadlo v Zaragoze

A co bylo pro mě zlatým hřebem programu? Římské divadlo. Ano, řeknete si, že jen ve Španělsku je mnoho zachovalejších, působivějších a lépe umístěných divadel jak toto v Zaragoze. Ale asi právě proto se zde snažili to, co se jim z něj zachovalo co nejvíce zatraktivnit. Nebo mi sedlo do nálady počasí. Za deště je totiž taková ruina jaksi jinačí. Možná smutnější, více upozorňuje na to, že všechno jednou poznamená zub času. Prostě deštivá melancholie.
Římané divadlo postavili, pár století používali a pak odešli. A nahradili je jiní. Časem se stalo zdrojem stavebního materiálu, smetištěm a nakonec ho spolkla zem. Město nad ním dále rostlo. Teprve v minulém století bylo při stavebních pracích objeveno a postupně odkryto. Znovu spatřilo světlo světa.
Není velké, není malé. A je i dost zničené. Součástí areálu je však moderní muzeum s množstvím artefaktů, zajímavými audiovizuálními ukázkami týkajícími se výstavby divadla, jeho funkce, používání. Získáte spoustu informací o hercích a hrách, divácích a provozu či akustice původní stavby. Doporučujeme jednoznačně navštívit.
Pokud vydržíte ve městě do večera, až se setmí, utíkejte do muzea. Za tmy se na místě původního jeviště sejdou lidé aby viděli trošku jiné divadlo. Po obvodu vzdušné střechy, která kryje vykopávky před rozmary počasí, se spustí plachty, které vytvoří jakési půlkruhové promítací plátno. Oddělí vás od okolí, od města a jeho ulic. Ozve se zvuk. Řeč, hudba … A začne se představení. Jak jinak, věnované času, divadlu, minulosti, lidem.

MAPA: Město Zaragoza

 

Aktuální počasí v Zaragoze

Aktuální počasí v Zaragoze
11°
few clouds
vlhkost: 72%
vítr: 3m/s E
Max 16 • Min 10
12°
10°
So
15°
Ne
11°
Po
10°
Út

 

VIDEO: Co navštívit v Zaragoze?

Zdroj obrázků: Freeimages.com

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

Bez komentáře u článku “Zaragoza – hlavní město provincie Aragón”

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.