Vánoční VídeňOhodnoťte článek, budeme rádi: 

vánoční vídeňJelikož se hlavní město sousedního Rakouska nachází jen několik kilometrů po dálnici od České republiky nebo hodinku vlakem, mnoho z Vás toto krásné město už určitě navštívilo. Oblíbená je zejména vánoční Víděň, která nabízí krásnou atmosféru, příjemnou kulturu a i ty stánky o vánočních svátcích stojí za zkouknutí.

Na úvod pár obecných informací o Vídni

Vídeň je největší město Rakouska s počtem obyvatel kolem 1,65 milionu a loni skončila na vrcholu žebříčku top míst na život. Skládá se z 23 městských částí a každá z nich je něčím výjimečná. Vídeň dýchá bohatou historií, ale na druhé straně je to i moderní metropole, kde sídlí mnohé mezinárodní organizace, podniky a celosvětově uznávané univerzity.

Doprava ve Vídni

Co se týče dopravy po městě, nedoporučujeme jezdit po centru autem. Nedávno jsme se sem vydali autem a s parkováním v centru jsme měli opravdu problém. Přes týden si musíte koupit několik hodinový takzvaný „Parkschein“, čili jakýsi parkovací lístek a také ten platí pouze na některých místech. Podzemní parkoviště v centru jsou velmi drahé, někdy zaplatíte za celý den i kolem 30 €. Parkovací lístek je maximálně na 2-3 hodiny, my jsme za 2 – hodinový zaplatili 4 €. Druhá možnost je nechat auto někde na okraji Vídně, kde je parkování levnější a do centra se dostat metrem nebo jiným druhem MHD. Systém městské hromadné dopravy patří mezi nejlepší v Evropě, lístek Vám platí na metro, autobusy, trolejbusy a tramvaje, jednorázový stojí 1,70 € , 24 hodinový 5,70 €. Pokud se vydáte do Vídně vlakem z Prahy, dá se koupit přímo v ČR na této stanici jízdenku na vlak, který Vám bude platit i na všechny druhy MHD ve Vídni 24 hodin. Cena tohoto zpáteční jízdenky je 15,30 €.

Památky ve Vídni

Mezi nejznámější památky, které se ve Vídni určitě vyplatí navštívit patří Stephansdom – gotická stavba nacházející se v centru města a i když je momentálně v rekonstrukci, určitě stojí za to ji vidět. V okolí Stephansdomu se nachází množství obchodů od těch levnějších až po ulici Kärtner Strasse, kde najdete nejluxusnější značky. Také kousek od této stavby je známý hotel Sacher, kde si můžete pochutnat na pravém Sachrově dortu, případně si ji můžete i odnést domů zabalenou v dárkovém balení. Jinou ulicí plnou obchodů i s levnějšími kousky je známá Mariahilfer Strasse.

Další známou stavbou je zámek Schönbrunn, který se nachází na okraji Vídně. Je to krásný barokní zámek připomínající i se svými zahradami francouzské Versailles. Ceny vstupného jsou různé, podle toho, který okruh si vyberete, více info najdete na webu www.imperial-austria.at.
I v centru se nachází pěkný komplex se zahradami a místem, kde můžete strávit příjemnou procházku a to je Belvedere. Od nádraží Südbahnhof, kde Vás může vysadit vlak je vzdáleno asi 10 minut cesty pěšky, čili si jeho návštěvu určitě nenechte ujít. Opět zde je několik možností zakoupení si lístků, konkrétně ceny si můžete prohlédnout na stránce www.belvedere.at/.
Během naší návštěvy vánočních trhů jsme ještě zavítali i k zvláštní barevné stavbě zvané Hundertwasserhaus postavené umělcem Friedensreich Hundertwasser. Tato stavba původně sloužila jako ubytovna pro sociálně slabší obyvatele, ale dnes je to především turistická atrakce, kde denně chodí stovky turistů a fotí si křivou fasádu, barevné stěny a neobvyklé tvary.

Pokud jste fanoušky adrenalinu, určitě navštivte místo zábavy a kolotočů – Prater. Nachází se v centru a na výběr máte opravdu všechny možné druhy kolotočů. Jedinou nevýhodou je to, že za každou atrakci si musíte zaplatit samostatně, co Vás v konečném důsledku vyjde docela draho, pokud navštívíte 10-15 kolotočů (jeden cca 5 €, ale jsou zde i kolotoče, které stojí více než 10 €).

Místo, na které mám ve Vídni velmi příjemné zážitky je trh nazýván Naschmarkt, dlouhý asi 1,5 km s velmi různorodým zbožím. Kromě zeleniny, ovoce, různých druhů ryb, masa a pečiva zde najdete i prodej starožitností, oblečení, hraček a v zadní části je bleší trh, kde nejsou pevné ceny a jednoduše se přehrabovat v kupách zboží a nakonec si cenu smlouváte. Atmosféra tu byla velmi příjemná, lidé se handrkovali, vedle toho ochutnávali různé druhy pomazánek, sýrů, zeleniny, nebo jen posedávali a popíjeli kávu nebo čaj.

A zpět k vídeňským vánočním trhům. Zaprvé nedoporučuji Vám sem chodit přes víkend a hlavně ne v sobotu. Ulice a trhy jsou přeplněné, já jsem si tu atmosféru vůbec neužila tak jak jsem čekala. Tlačili jsme se v davech lidí, na punč jsme čekali půl hodiny a ani jsme si v klidu nemohli podívat stánky se suvenýry, protože všude bylo plno. Asi největší trh se nachází před radnicí, začíná již někdy kolem 20 – tého listopadu a končí na Štědrý den. Jiné známé trhy jsou například před již zmíněným zámkem Schönbrunn, nebo pár stánků najdete i ve městě blízko Stephansdomu. Suvenýry jsme si nekoupili žádné, nakoupili jsme jen punč v typických vánočních vídeňských hliněných hrncích, které stojí 5 € i s punčem, pokud hrnek nechcete vrátí Vám zálohu (což je asi 3 €) . Kromě toho jsme si koupili banán v čokoládě, který nás zklamal, protože jsme čekali horkou čokoládu a na naše překvapení byl banán úplně studený. Nakonec jsme ochutnali i typický vídeňský „Wurst“, což je vlastně něco jako párek v rohlíku, jen je to větší, namísto párku je klobáska a uvnitř najdete i zeleninu, většinou salát nebo kyselou okurku. Samozřejmě stánky jsou plné krásných vánočních ozdob, skleněných vánočních koulí, perníků a jiných sladkostí, výběr je zde větší než na trzích v Praze.

Vídeň je na Vánoce krásná, proto si ji určitě nenechte ujít. Pokud můžete, navštivte ji raději přes týden, ochutnejte výborný punč s ovocem a nechte se unášet vánoční atmosférou tohoto města.

MAPA: Vídeň

 

VIDEO: Předvánoční Vídeň

Zdroj obrázku: SXC.hu

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost

1 komentář u článku “Vánoční Vídeň”

  1. Condor.cz napsal:

    Pěkný článek a skvělý nápad na destinaci. Vánoční Vídeň je u našich klientů velice oblíbená a výlet si jak se patří užívají.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva


Souhlasím
Tato stránka používá „cookies“ k dodávání služeb v souladu s dohodou. Podmínky pro ukládání „cookies“ nebo pro přístup k nim můžete nastavit ve svém prohlížeči. Více informací.